SpaceX در یک مأموریت رکوردشکنی ، 143 ماهواره را با یک موشک پرتاب می کند


این مأموریت که Transporter-1 نامیده می شود ، 10 ماهواره به شبکه اینترنتی StarX اسپیس ایکس و بیش از 130 ماهواره به مشتریان مختلف از جمله Planet که مجموعه ای از ماهواره های تصویر زمین را کنترل می کند و ICEYE که ماهواره های راداری کوچکی را برای ردیابی یخ های خطرناک تولید می کند ، منتقل می کند.

مأموریت SpaceX Transporter-1 اولین بار در یک برنامه جدید سواری اعلام شده توسط SpaceX در سال 2019 بود. در آن زمان ، این شرکت گفت که پرتاب موشک Workhorse Falcon 9 خود را “با برنامه ریزی منظم” برای حمل ماهواره های کوچک اختصاص می دهد. یا ” تلنگرهای کوچک “. “به جای تمرکز روی یک محموله بزرگ و اصلی.

در چند سال گذشته ، Smallsats شاهد محبوبیت شهاب سنگی بوده است. اندازه آنها از کوچک به عنوان یک گوشی هوشمند تا بزرگ به عنوان یخچال آشپزخانه است. و با پیشرفت بیشتر ، شرکتهای خزانه داری با قول ارائه خدمات با استفاده از فناوریهای جدید smallsat ، وارد بازار شده اند.

شافت های کوچک معمولاً به مدار می رسند ، همراه با ماهواره های بزرگتر و گران قیمت ترسیم می شوند و لیست انتظار طولانی و غیرقابل پیش بینی است. اما در صنعت راه اندازی برای مراقبت از بازار کوچک و پر رونق جهان ، رشد چشمگیری وجود داشت. ده ها شرکت جدید موشکی قول ساخت موشک های کوچک دارند که بتواند پرتاب سریع و آسان موشک های کوچک را فراهم کند. دو شرکت از جمله Rocket Lab و Virgin Orbit با موفقیت موشکهای کاهش یافته خود را وارد مدار کرده و عملیات تجاری را آغاز کرده اند.

حتما بخوانید:
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی

موشک های Falcon 9 اسپیس ایکس بسیار بزرگتر از موشک های Rocket Lab و Virgin Orbit هستند و معمولاً برای پرتاب ارتباطات جامد یا ماهواره های جاسوسی یا فضاپیمای Dragon که فضانوردان و محموله ها را به ایستگاه فضایی بین المللی می برند و از آنها استفاده می کنند ، مورد استفاده قرار می گیرند.

تصمیم برای اختصاص دادن مأموریت های اضافی فقط برای راه اندازی دسته هایی از کوچک به کوچک ، اولین شرکت است و این نشانه ای از افزایش علاقه به صنعت است.

با این حال ، با افزایش تعداد دستگاه های مدار ، کارشناسان به طور فزاینده ای در مورد احتقان نگران می شوند. ماهواره ها قبلاً در مدار برخورد کرده اند و اگرچه چنین حوادثی تهدید بزرگی برای انسانهای روی زمین ایجاد نمی کند ، لاشه هواپیمای سقوط ممکن است سالها یا دهه ها در مدار باقی بماند.


منبع: pezeshk-khabar.ir

دیدگاهتان را بنویسید