[ad_1]

روز پنجشنبه ، گاب توییت که در هفته گذشته 2.3 میلیون کاربر جدید به دست آورده است. گاب گفت ، در آن دوره ، مردم 55 میلیون بار از گاب بازدید کردند و 100 میلیون صفحه در شبکه اجتماعی را مشاهده کردند.

این پلتفرم به دلیل میزبانی سخنان نفرت انگیز و خشونت آمیز مورد انتقاد قرار گرفته است که – مانند پارلر – توسط اکثر شرکت های Big Tech که به عنوان دروازه ورود به اینترنت عمل می کنند ، از آن خارج شده است. در نتیجه ، در جریان هجوم اخیر ترافیک ، Gab در اجرای نرم افزار سیستم عامل خود با مشکل روبرو شد.

به نظر می رسد Parler پس از راه اندازی سرویس های وب آمازون در 10 ژانویه ، در آستانه بازگشت آنلاین است. یک پیام از جان ماتز ، مدیر عامل شرکت Parler ، یکشنبه شب در وب سایت ظاهر شد و می گوید: “ما هر چالشی را پیش روی خود حل خواهیم کرد و قصد داریم به زودی از همه شما استقبال کنیم. اجازه نمی دهیم گفتمان مدنی بمیرد!”

طبق توضیحات وب سایت خود ، گاب در سال 2016 تاسیس شده است و به عنوان “شبکه اجتماعی برای آزادی بیان” مأموریت “محافظت ، دفاع و حفظ آزادی بیان آنلاین برای همه مردم” را دارد.

این پلت فرم به نظر می رسد ترکیبی از توییتر (TWTR) و فیس بوک (FB) و کاربران می توانند آنچه را که به عنوان “گابی” عنوان می شود و بیش از 300 کاراکتر ندارد ، ارسال کنند. اما برخلاف این شبکه های جمعی رسانه های اجتماعی ، Gab تقریباً هیچ تغییری در محتوایی که کاربران ارسال می کنند ارائه نمی دهد.

Gab همچنین دارای سطح طرفداری برای اشتراک ، فروشگاه کالا و افزونه مرورگر وب Dissenter مخصوص به خود است که باعث می شود دارای سیستم نظر باشد.

وب سایت این پلتفرم می گوید: “ما معتقدیم که آینده انتشار آنلاین غیر متمرکز و باز است.” “ما معتقدیم که کاربران شبکه های اجتماعی باید بتوانند تجربه رسانه های اجتماعی خود را با شرایط خود کنترل کنند ، نه با شرایط تعیین شده توسط Big Tech.”

بر اساس گزارش سالانه کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده ، از آوریل سال 2020 ، Gab گزارش 1،157،000 حساب ثبت شده تجمعی و 3.7 میلیون بازدید کننده ماهانه در سراسر جهان را منتشر کرد.

چرا متناقض است؟

رویکرد آرام Gab به محتوا ، بسیاری از نظریه های توطئه QAnon ، اطلاعات غلط و اظهارات ضد یهودی در مورد این سیستم عامل را ایجاد کرده است ، در میان نفرت شنیع و انتشارات نژادپرستانه – بسیاری از آنها در برنامه های شناخته شده اجتماعی امروز مجاز نیستند (اگرچه شبکه های اجتماعی گسترده مشکلات خاص خود را دارند و برای کاهش افراط گرایی).

یک استثنا: گاب نشریاتی را که شامل “فعالیت غیرقانونی ، تهدید به خشونت ، لنگر انداختن ، پورنوگرافی ، استثمار کودک و هرزنامه” است ، مسدود می کند ، که گاب ادعا می کند ، برای “جلوگیری و از بین بردن” اقدام می کند.

این برنامه پیام رسان جنجالی همچنین میزبان برخی از صداهای محافظه کار برجسته مانند ریچارد اسپنسر و الکس جونز است که برخی از آنها توسط محبوب ترین سیستم عامل های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر ممنوع شده اند.

پس از ممنوعیت توئیتر رئیس جمهور ترامپ ، مقامات کاخ سفید در حال بررسی گرفتن لایحه رئیس جمهور در گاب بودند. یعنی تا زمانی که جارد کوشنر به دلیل سخنرانی یهود ستیزی در وب ، این ایده را با هم مخلوط کرد.

چرا ممنوع است؟

گاب اولین بار در سال 2018 پس از کشف اینکه یک مبارز مظنون در کنیسه پیتسبورگ از این شبکه برای تهدید و هدف قرار دادن یهودیان استفاده می کند ، نظارت عمومی را بررسی کرد. پروفایل مظنون حاوی این پیام بود: “من نمی توانم بنشینم و ببینم که مردم مرا می کشند. اپتیک خود را لعنت کنید ، من وارد می شوم” ، درست قبل از اینکه او 11 نفر را در کنیسه درخت زندگی بکشد.
گاب در بیانیه ای در سال 2018 گفت که “صریحاً همه اقدامات تروریستی و خشونت را رد و محکوم می کند.” وی همچنین گفت که حساب خود را به حالت تعلیق درآورده و با FBI تماس گرفته است.
پس از ممنوعیت توسط پردازنده های پرداخت آنلاین ، وی پس از تیراندازی مجبور به آفلاین شد ، پی پال (PYPL) و Stripe همراه با ثبت دامنه سرویس میزبانی وب GoDaddy و Joylent برای اختلالات گفتار نفرت.
علی رغم تلاش شرکت های بزرگ فناوری برای خاموش کردن شبکه ، گاب موفق شد آنلاین بماند. سایت وی در حال حاضر تحت ثبت نام دامنه Epik متفاوت است ، که در سال 2018 از این پلتفرم استقبال می کند.

چه کسی صاحب گاب است؟

گاب توسط اندرو توربا ، یکی از حامیان کارآفرین ترامپ ، که خود را “مسیحی جمهوری خواه محافظه کار” توصیف می کند ، تأسیس شد. توربا ، که قبلاً در سیلیکون ولی کار می کرد ، در پاسخ به گزارش هایی مبنی بر تعصب سیستم عامل های اجتماعی مانند فیس بوک در برابر محافظه کاران ، شبکه جایگزین را ایجاد کرد.
توربا گفت: “من به هیچ وجه متعهد به ساختن” یك شبکه اجتماعی محافظه كار “نبودم ، اما احساس كردم وقت آن رسیده است كه رهبر محافظه كار قدم در این زمینه بگذارد و محفلی را فراهم كند كه همه بتوانند بیایند و بدون ترس از سانسور آزادانه صحبت كنند. قبل از واشنگتن پست در سال 2016

وی به The Post گفت: “هر سایت ارتباطی مهم ، هر شبکه اجتماعی عمده توسط رهبران مترقی ، کارگران مترقی در سیلیکون ولی اداره ، مالکیت ، کنترل و اداره می شود.”

چه چیزی برای گاب بعدی است؟

گاب اکنون با تماس از سوی اتحادیه مبارزه با افترا برای تحقیقات جنایی روبرو شده است تا مشخص شود آیا این پلتفرم “به عمد به آنها کمک کرده ، توطئه کرده یا آنها را هدایت کرده است” به کسانی که در 6 ژانویه به پایتخت حمله کردند.

گروه ضد نفرت روز چهارشنبه در نامه ای سرگشاده گفت که حداقل یک گزارش مبنی بر اینکه کاربران گاب “دستورالعمل هایی را در کدام خیابان ها برای جلوگیری از پلیس و چه ابزاری را برای باز کردن درب” رد و بدل کرده اند.

ADL همچنین به انتشارات Torba استناد می کند ، که به کاربران می گوید “تمرکز خود را بر روی DC” بگذارند تا “در حین عکسبرداری فیلم را در حالت افقی ضبط کنند” و “تا آنجا که می توانید سند بزنید”. وی همچنین به نقل از انتشارات توربا در روز حمله ، كه در آن وی گفت كه “در سیستم انتخابات تقلبی دیگر هیچ راه حل سیاسی قابل دوام وجود ندارد”.

در پاسخ ، گاب خواستار تحقیق در مورد فیس بوک شد ، جایی که اعتراضات در آنجا برگزار شده بود. این شرکت همچنین گفت كه “در حال توقف فوری مجموعه ای از حساب های تازه ایجاد شده است كه تهدیدات خشونت آمیز علیه مقامات دولتی را برطرف می كنند.”

توربا در بیانیه ای گفت: “ما با مجاهدین با كوشش زیاد تلاش كردیم و چندین هفته را به جامعه خود هشدار دادیم و این اقدامات سریع را برای حذف آن از سكوی خود در هفته های قبل از اعتراض 6 ژانویه انجام دادیم.” “تیم های اعتدال و حقوقی ما برای تأمین امنیت عمومی خستگی ناپذیر کار می کنند. تهدیدهای خشونت و فعالیت های غیرقانونی در گاب جایی ندارد.”
پارلر: هر آنچه در مورد سیستم عامل ممنوع محافظه کار رسانه های اجتماعی لازم است بدانید

گاب ادعا می کند که ADL آن را هدایت می کند زیرا برخلاف پارلر ، گاب به کار خود ادامه می دهد. در بیانیه ای برای CNN ، توربا گفت که این سخنان نفرت انگیز “واقعی” نبوده و توسط اولین اصلاحیه قانون اساسی ایالات متحده مورد حمایت قرار گرفت.

توربا گفت: “ADL هیچ قدرتی بر روی Gab ندارد ، به همین دلیل آنها از ما متنفر هستند.” “ما هرگز با خواسته های آنها سازگار نخواهیم شد و هرگز سخنرانی قانونی و محافظت شده با 1A را كه به احساسات ADL لطمه می زند سانسور نمی كنیم. هرگز. عیسی پادشاه است.”[ad_2]

منبع: pezeshk-khabar.ir

ایندکسر