پس از جنگ در اوکراین، شاهد استقبال تجار روسی از همکاری با ایران هستیم. قبل از اینکه هیچ علاقه ای نشان نمی دادند/ حالا به دلیل تحریم روسیه، بازار ایران مدنظر روس ها است/ تراز تجاری دو کشور برای ما بسیار منفی است; 600 میلیون دلار صادرات داریم. یک و نیم میلیارد دلار واردات داریم


پایگاه خبری تحلیلی منتخب (Entekhab.ir):

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران درباره راه اندازی مرکز تجاری ایران در روسیه گفت: ایجاد چنین فضایی در کشورهای هدف حمایت مناسبی از تجارت خارجی کشور محسوب می شود.

به گزارش انقطر، محمد لاخوتی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت، گفت: ایجاد مراکز تجاری یکی از تصمیمات به موقع و خوب دولت سیزدهم است که سازمان توسعه تجارت ایران در چندین مورد آن را اجرا کرده است. دولت ها همواره در تامین اعتبار مورد نیاز برای اعزام مستشاران بازرگانی و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران به سایر کشورهای جهان با مشکل مواجه بوده اند و یا مشاورانی که اعزام شده اند، گاهی اوقات قادر به استفاده مستقل از ظرفیت و با استفاده از ظرفیت ها نبوده اند. شرایط موجود

وی افزود: ایجاد مراکز تجاری ایرانی در سایر کشورهای جهان توسط فعالان اقتصادی و با مجوز سازمان توسعه تجارت ایران راهکار بسیار موثری برای حمایت از تجارت خارجی کشور است.

ایجاد مراکز تجاری در کشورها باعث افزایش کسب و کار می شود

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: البته از آنجایی که مشاوران بازرگانی باید از مقامات دولتی و کارمند باشند و با گذرنامه سیاسی به کشورهای دیگر بروند، برای برقراری ارتباط با برخی تجار مقیم خارج از کشور دچار مشکل شده اند، بنابراین یکی از روش ها که ایجاد مراکز تجاری ایران در خارج از کشور توسط بخش خصوصی یا اتاق های بازرگانی می تواند به حل این مشکل کمک کند که می تواند راهگشای افزایش تجارت خارجی کشور باشد.

لاهوتی تصریح کرد: ایجاد مراکز تجاری ایرانی در خارج از کشور هم از نظر واگذاری امور به بخش خصوصی و هم از نظر کاهش اشتغال دولتی و هم با توجه به اینکه یک فعال اقتصادی مقیم این کشور می تواند مفید باشد. آشنایی با زبان این منطقه و مسلماً ممکن است حضور بهتری در بازارهای این کشور داشته باشد، مسلما راه اندازی این مراکز در کنار مشاوران اعزامی می تواند نقش مضاعفی داشته باشد.

حتما بخوانید:
توییتر پریسکوپ را می کشد

وی تاکید کرد: مزیت بزرگ ایجاد مراکز تجاری در خارج از کشور این است که هزینه ای متوجه دولت نمی شود، زیرا هزینه تاسیس این مراکز توسط بخش خصوصی تامین می شود و یکی از ابزارهای مهم دنیا است.

روس ها از همکاری با ایران استقبال می کنند

این فعال بخش خصوصی درباره افزایش حجم روابط تجاری ایران و روسیه گفت: پس از درگیری های روسیه و اوکراین، این کشور به شدت به ایران احساس نیاز می کند و به دلیل تحریم روسیه یکی از بازارهایی است که به نظر می رسد روس ها در بازار ایران هستند. اکنون دو کشور موفق شدند روابط تجاری خود را بیش از پیش گسترش دهند.

لاهوتی خاطرنشان کرد: شاید قبلاً تجار ایرانی معمولاً به دنبال فعالیت های جدید برای استفاده از فرصت های بازار روسیه بودند در حالی که طرف های روسی علاقه چندانی نشان نمی دادند اما پس از جنگ با اوکراین بازرگانان روس از همکاری استقبال کردند و ما در ایران با شرکای تجاری ما

رئیس کمیسیون توسعه تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران خاطرنشان کرد: تجارت خارجی ایران با روسیه حدود 2 میلیارد دلار است که برای ما تراز تجاری بسیار منفی است و از این رقم 600 میلیون دلار سهم است. صادرات ایران و ایران 1.5 میلیارد دلار از روسیه وارد می کند.

وی ادامه داد: فرصت های خوبی برای افزایش مبادلات تجاری بین روسیه و ایران وجود دارد و با توجه به اتفاقاتی که امروز طرف روسی با اوکراین دارد، افزایش دو تا سه برابری حجم مبادلات کاملاً محتمل است.

حتما بخوانید:
TikTok مدیر عامل جدید دارد: ByteDance CFO Shouzi Chew

احتمال دو برابر شدن حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه

لاهوتی گفت: با اتفاقاتی که در طرف روسیه رخ داده و بحث استفاده از کریدور سبز و پول ملی دو کشور در بانک ها، فرصت های بیشتری نسبت به گذشته به ویژه با رشد نمادها فراهم شده است. از ارزهای دو کشور در بازارهای معاملات ارزی دو کشور و شبکه انتقال ارز به بانک میربیزنس اتفاقات خوبی افتاد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران به سفرهای متعدد مقامات عالی رتبه سازمان توسعه تجارت با همراهی رئیس جمهور، گشایش نمایشگاه ها با حضور وزیر صلح و در قالب هیئت های تجاری اشاره کرد و خاطرنشان کرد: انعقاد قراردادها در زمینه قطعات خودرو و پذیرایی از هیئت‌های تجاری که اکثراً هیئت‌های بازرگانی انجام شده است – توسط اتاق صنعت تهران و با مشارکت بخش خصوصی که حاکی از آن است که حجم مبادلات تجاری بین دو کشور می توانند دو برابر رشد کنند.

وی تاکید کرد: با ایجاد مراکز تجاری، هدایت مشاوران تجاری و گسترش روابط سیاسی و دیپلماتیک دو کشور می توان از این فرصت ها استفاده کرد که البته این روند را از سوی دیگر نیز می توان ردیابی کرد.