والدینی که «سرباز نرفتند» برای تولد فرزند و ازدواج «وام» می گیرند


پایگاه خبری تحلیلی منتخب (Entekhab.ir):

ایسنا: در صورت تصویب طرح دو دوره ای «الحاق یک ماده به قانون حمایت از خانواده و جوانان» در صحن علنی شورای اسلامی، سازمان مردم نهاد مبارزه یکساله با بانک مرکزی را آغاز خواهد کرد. پرداخت کمک هزینه فرزند به والدینی که به سربازی نرفته اند و مردانی که به پایان خدمت سربازی نرفتند مشمول «وام ازدواج» و «تولد فرزند» می شوند.

طبق بند الف دوم تبصره 16 قانون بودجه سال جاری، مزایای تولد فرزند به والدینی تعلق می گیرد که فرزندان آنها از ابتدای سال 1400 متولد شده باشند. مبلغ این وام برای فرزند اول 20 میلیون تومان، فرزند دوم 40 میلیون تومان، فرزند سوم 60 میلیون تومان، فرزند چهارم 80 میلیون تومان و فرزند پنجم 100 میلیون تومان است.

بانک ها متعهد می شوند بر اساس اعتبار متقاضی با قبول سفته از متقاضی یا ضامن معتبر وجه تولد فرزند را پرداخت کنند و در مورد دوقلو و بیشتر برای هر فرزند و حکم تولد وام صادر می شود. در نظر گرفته شده است.

ضمناً تسهیلات مهدکودک بدون نیاز به سپرده و با مهلت شش ماهه برای شروع اقساط پرداخت می شود و متقاضیان واجد شرایط می توانند حداکثر تا ۲ سال پس از تولد فرزند برای دریافت این وام اقدام کنند.

بر اساس پیام بانک مرکزی، از زمان ابلاغ توصیه های مربوطه (31 فروردین)، 500 هزار وجوه اعتباری برای کودکان به مبلغ 20.1 هزار میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده است.

چرا برخی از استان ها دریافت «اعتبار تولد» را شامل نمی شوند؟
اما با توجه به تبصره بند «ت» ماده 1 قانون حمایت از خانواده و جوانان، اعطای کلیه امتیازات و مزایای این قانون از جمله اعتبارات تولد فرزند منوط به این است که تولد فرزند. نرخ در شهری که پدر در آن متولد شده و یا فرزند بالاتر از 2.5 نیست.

این امر باعث شده است که والدین در استان هایی مانند سیستان و بلوچستان که نرخ زاد و ولد در آنها بالاست. واجد شرایط دریافت اعتبار زایمان نیست.

به عنوان مثال سیستان و بلوچستان آخرین استان در میزان پرداخت وام کودک است و از ابتدای امسال تا پایان شهریور ماه میزان دریافتی وام کودک تنها 0.08 درصد بوده است.

و این در حالی است که طبیعتاً والدینی که فرزندان بیشتری دارند به حمایت مالی بیشتری برای تأمین هزینه های فرزندان نیاز دارند.

حتما بخوانید:
درمان فشار خون در طب سنتی توسط دکتر خیراندیش

کدام استان ها برای تولد فرزند اعتبار بیشتری دریافت کردند؟
مهدی متقی فر، مدیرکل اداره برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان پیش از این در توضیحی درباره وام تولد فرزند به ایسنا گفته بود که تعداد افرادی که در نوبت دریافت این وام هستند، این است. ، کسانی که مدارک را تکمیل کرده اند و منتظر وام هستند، بالاست از ابتدای امسال تا پایان شهریور یک میلیون و 731 هزار و 41 نفر برای وام تولد فرزند ثبت نام کردند که از این تعداد فقط 383 هزار و 377 نفر وام برای تولد فرزند پرداخت شده. در واقع از ابتدای امسال تا شهریورماه 328 هزار و 543 نفر در لیست انتظار وام تولد فرزند بودند که با وجود تکمیل مدارک، وام تولد فرزند دریافت نکردند.

به گفته وی، تهران با 12.07 درصد، اصفهان با 8.04 درصد، فارس با 6.44 درصد، خوزستان با 5.83 درصد، آذربایجان شرقی با 4.34 درصد و کرمان با 4 بیشترین آمار پرداخت وام را به خود اختصاص داده اند.06 درصد. از ابتدای سال جاری تا پایان شهریور ماه.

«کسانی که سربازی نرفته اند» و غم از نگرفتن «اعتبار تولد فرزند» و «اعتبار ازدواج»
به گزارش ایسنا، موانع پرداخت اعتبار فرزند به همین جا ختم نمی‌شود و تا کنون والدین غیر نظامی نیز از دریافت این کمک محروم بوده‌اند، زیرا به گفته سازمان وظیفه عمومی فراج، خدمات بانکی در دسترس نیست. به غایبان داده می شود.

مسئولان وزارت ورزش و جوانان نیز در پایان اعلام کردند که در خصوص پرداخت وام تولد فرزند به نتیجه ای نرسیده ایم چرا که تصمیم گیری بر عهده سامانه نوبت دهی است.

از سوی دیگر، اگرچه سربازی دیگر «نیاز» وام ازدواج نیست و به گفته مسئولان، بسیاری از بانک‌ها نیز این وام را به افرادی که سربازی نرفته‌اند ارائه می‌کنند، اما این موضوع در همه شعب بانک‌ها مشترک است. وجود ندارد و راه گرفتن وام ازدواج برای کسانی که سربازی نرفته اند هنوز آسان نیست.

به گفته مسئولان، موانع قانونی مانند معوقات مالیاتی، معوقات به شهروندان و فراریان، دریافت وام ازدواج را غیرممکن کرده است، یعنی بیش از یک میلیون نفر از دست داده اند.

وام زایمان و ازدواج به پدران غیر نظامی
البته اخیرا محسن دهنوی، عضورئیس شورای اسلامی با اشاره به دو فوریت مصوبه «اصلاح قانون حمایت از خانواده و جوانان» در مجلس، به ایسنا گفت: کسانی که بدهی بانکی و مالیاتی داشتند. معوقات نمی تواند از وجوه ازدواج و فرزندآوری استفاده کند. در این طرح اضطراری انتظار داریم این ممنوعیت قانونی برداشته شود و همه جوانان از فرصت فرزندآوری و ازدواج برخوردار شوند».

حتما بخوانید:
هات چاکلت گانودرما دکتر بیز برای چه چیزی خوبه؟

وی همچنین با بیان اینکه کلیات این طرح هفته آینده در مجلس مطرح می شود و در صورت تصویب کلیات، مجلس وارد جزئیات می شود، گفت: در صورت تصویب نهایی این طرح، ممنوعیت های موجود در سایر قوانین که وام های ازدواج ممانعت شده و اعتبارات فرزندآوری حذف می شود و جمعیت یک میلیون جوان باقی مانده واجد شرایط دریافت خدمات ازدواج و فرزندآوری خواهند بود. منابع تأمین این وجوه نیز در تبصره 16 قانون بودجه سال جاری قید شده است.

به گفته دهنوی، در صورت تصویب این طرح، همه مشمولان قانون جوانان و عرفی می توانند از اعتبار ازدواج و تولد فرزند برخوردار شوند و هیچ قانون دیگری مانع از دریافت این تسهیلات نمی شود.

بر اساس پیام بانک مرکزی، از ابتدای سال جاری تاکنون 600 هزار فقره وام ازدواج به مبلغ 82.6 هزار میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده است که در تامین این وجوه نسبت به مدت مشابه 51 درصد رشد داشته است. سال گذشته

مبلغ وام ازدواج امسال برای دختران زیر 23 سال و پسران زیر 25 سال 150 میلیون تومان و مابقی 120 میلیون تومان است.

سررسید وام ازدواج 10 ساله با نرخ کارمزد 4 درصد و با تاییدیه و سفته یا ضامن معتبر پرداخت می شود.

همچنین از ابتدای سال جاری تا پایان شهریور ماه، استان تهران حدود 13 درصد از پرداخت های وام ازدواج در کل کشور را به خود اختصاص داده است و پس از تهران، خراسان رضوی با 7.50 درصد، فارس 5.83 درصد، آذربایجان شرقی با 5 درصد وام بوده است. ، 19 درصد در پرداخت وام ازدواج، سیستان و بلوچستان با 4.71 درصد، آذربایجان غربی با 4.44 درصد و کرمان با 4.26 درصد رتبه های اول را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش ایسنا، آمارهای منتشر شده در خصوص میزان پرداخت وام ازدواج توسط بانک مرکزی نشان می دهد که به گفته مسئولان در حال حاضر تنها 30 درصد از جمعیت متقاضی این وام توانسته اند وام ازدواج دریافت کنند. در طرح مذکور تمامی محدودیت‌های دریافت‌کنندگان وام زوجیت برداشته می‌شود.

متقاضیان کمک هزینه ازدواج می توانند به نشانی ve.cbi.ir و متقاضیان کمک زایمان به آدرس https://ve.cbi.ir/VC/DefaultVC.aspx مراجعه کنند.