نقش ویژه بانک ملی ایران در دو پروژه حیاتی کشور


پایگاه خبری تحلیلی منتخب (Entekhab.ir):

بانک ملی ایران به عنوان بازوی اقتصادی دولت قرار است در پروژه زیرساخت های نفتی کشور به عنوان یکی از تامین کنندگان اصلی این پروژه مشارکت کند.

اولین مورد از این دو پروژه توسعه میدان نفتی آزادگان است. 420 حلقه چاه تولیدی و تزریقی در این پروژه حفاری می شود و 40 دستگاه حفاری در اوج عملیات حفاری می شود. میزان ذخایر نفت میدان آزادگان 32 میلیارد بشکه است و بر اساس این برنامه میزان تولید به 570 هزار بشکه در روز خواهد رسید.

7 میلیارد دلار در این پروژه سرمایه گذاری می شود که 80 درصد آن توسط 6 بانک از جمله بانک ملی ایران تامین می شود. این 6 بانک باید 168 هزار میلیارد تومان (به ارزش امروز) در مجموع 7 سال سرمایه گذاری کنند.

تفاهم نامه توسعه این میدان دو ماه پیش امضا شد. این اولین بار در تاریخ صنعت نفت بود که بانک‌های ایرانی به‌جای اعطای وام و وجوه، مستقیماً در پروژه‌های نفتی سرمایه‌گذاری کردند.

دومین پروژه زیربنایی نفتی که بانک ملی ایران در آن نقش ویژه ای خواهد داشت، پروژه پتروپالایش شهید سلیمانی است. این پالایشگاه ظرفیت فرآوری 300 هزار بشکه فرآورده های نفتی در روز را خواهد داشت و یکی از پروژه های مهم نفتی کشور محسوب می شود.

11 میلیارد دلار معادل ارز در مدت 5 سال در این پروژه سرمایه گذاری می شود. 4 بانک قرار است 45 درصد از این سرمایه گذاری را بر عهده بگیرند.

سهم بانک ملی در این میان 15 درصد است.

معادل ریالی سرمایه گذاری بانک های مذکور در این طرح 148 هزار و 500 میلیارد تومان خواهد بود که کمتر از 5 سال دیگر در این طرح سرمایه گذاری می شود.

حتما بخوانید:
خرید لباس بچگانه

اهمیت این پروژه ها و نقش بانک ملی ایران در اجرای آنها زمانی آشکارتر می شود که بدانیم تحریم ها مشکلات زیادی را برای کشور به وجود آورده است. در این شرایط اگرچه بانک ها بیشترین آسیب را از این تحریم ها متحمل شدند، اما بانک هایی مانند بانک ملی ایران نیز برای کاهش اثر تحریم ها به کمک پروژه های زیرساختی کشور آمدند.

این دو پروژه از مهمترین پروژه های نفتی دولت هستند. تجربه حضور بانک ها در این پروژه ها می تواند به عنوان نمونه موفق در سایر پروژه های زیربنایی کشور باشد.

دیدگاهتان را بنویسید