نبرد میلیاردرها: شرکت موشکی جف بزوس به آخرین قرارداد SpaceX ناسا اعتراض کرد


این بحث بر روی برنامه فرود انسان ناسا یا HLS متمرکز است که هدف اولیه آن این است که حداقل دو شرکت در بخش خصوصی برای ساخت یک فضاپیما که فضانوردان را برای انجام مأموریت های فرود آژانس فضایی آرتمیس به سطح ماه ببرد ، با یکدیگر رقابت کنند. اما در اوایل این ماه ، ناسا با اعلام دلیل اصلی تصمیم ، اعلام کرد که با SpaceX به عنوان تنها پیمانکار پیش خواهد رفت.
مدیر عامل شرکت Blue Origin ، باب اسمیت ، این هفته در مصاحبه ای با تایمز گفت که تصمیم ناسا اشتباه است زیرا منافع پیشنهاد Blue Origin را نادرست ارزیابی کرده و چالش های فنی SpaceX را کم اهمیت جلوه می دهد.
وی نوشت: “من نمی توانم از آن بالا بروم (به مدار). SpaceX به درخواست نظر پاسخ نداد ، اما ماسك توئیت خود را با دیگری دنبال كرد و با استناد به وسیله نقلیه پیشنهادی پرتاب ماهواره Blue Origin به نام ماه آبی” به عنوان “توپ های آبی. “

در کنار Blue Origin ، شرکت سومی که برای قراردادهای HLS رقابت می کرد ، شرکت Dynetics مستقر در آلاباما نیز به تصمیم ناسا اعتراض می کند.

Blue Origin و Dynetics در این هفته در شکایات خود از خدمات پاسخگویی دولت ادعا کردند که ناسا پیشنهادات آنها را به درستی ارزیابی نکرده است و آژانس فضایی را برای تجدیدنظر تحت فشار قرار داده است. دولت 100 روز – یا تا 4 آگوست 2021 – فرصت دارد تا تصمیم بگیرد که آیا اعتراض ها موجه است.

عقب نشینی در برابر چنین تصمیمات قراردادی ، به ویژه در صنعت هوا فضا امری عادی است ، جایی که ناسا و ارتش ایالات متحده مشتری اصلی موشک سازان هستند و برنده شدن یا از دست دادن جوایز می تواند تأثیر بسزایی در خط اصلی شرکت داشته باشد.

حتما بخوانید:
لوله فلکسیبل ، لوله خرطومی فلزی ، قیمت لوله فلکسیبل روکش دار و عایق دار

اما Blue Origin و MusX از SpaceX به ویژه برای رقابت بسیار جدی هستند.

اسپیس ایکس در قرارداد فرود ماه ماه ناسا 2.9 میلیارد دلار برنده شد

در بیانیه Blue Origin آمده است: “طبق گفته ناسا ، این شرکت انتخاب” پر خطر “را انجام داده است. “تصمیم آنها فرصتهای رقابت را از بین می برد ، میزان عرضه را بطور قابل توجهی تنگ می کند و نه تنها سرعت را کاهش می دهد بلکه بازگشت آمریکا به ماه را تهدید می کند. به همین دلیل ما به GAO اعتراض کردیم.”

Blue Origin پیشنهاد کرده است که به عنوان “تیم ملی” برای برنامه HLS ، همراه با پیمانکاران مکرر دولتی مانند Northrop Grumman و Lockheed Martin ، برای طراحی یک وسیله نقلیه پرتاب ماه به طور خاص برای سرویس دهی به یک ایستگاه فضایی به نام Gateway ، که ناسا قصد دارد در مدار آن باشد ، کار کند . Dynetics پیشنهادی مشابه ارائه داد.

با این حال ، اسپیس ایکس پیشنهاد استفاده از استارشیپ خود را که یک سفینه فضایی و موشکی غول پیکر است و در حال حاضر در مراحل اولیه توسعه در جنوب تگزاس است ، قرار داده است. هدف اصلی SpaceX از Starship انتقال انسان به مریخ است ، اما این شرکت پیشنهاد کرده است که از یک نسخه اصلاح شده برای سرویس دهی به برنامه ماه قمری ناسا استفاده کند.

اگرچه از نظر تئوری این وسیله نقلیه می تواند فضانوردان را مستقیماً از سطح زمین به سطح ماه ببرد ، اما ناسا قصد دارد از این وسیله به طور همزمان با موشک و فضاپیمای خود استفاده کند: SLS یا Space Launch System و Orion.

حتما بخوانید:
مغازه لوازم ورزشی - ویرگول

مقامات ناسا در اوایل ماه جاری در یک کنفرانس خبری گفتند که برنامه فعلی SLS را به فضانوردان در مدار ماه منتقل می کند ، سپس خدمه را به ایستگاه فضایی Gateway منتقل می کند و از آنجا فضاپیمای SpaceX فضانوردان را به سطح ماه می برد.
منبع: pezeshk-khabar.ir