فن بیان

فن بیان

اخطار! این مقاله را حتما بخوانید تا بتوانید در سخنرانی ها بهترین سخنرانی ها را داشته باشید.

ارتباطات کلامی از اصلی‌ترین ویژگی‌های است که زندگی اجتماعی را ممکن می‌کند. واژه‌ها و سخنان همیشه برای رساندن مفهومی و با قصد معینی استفاده می‌شوند. بعضی نکات باعث می‌شوند که تأثیرگذاری این سخنان در ارتباط با دیگران بیشتر باشد. این موارد شامل موارد گسترده‌ای از جمله انتخاب کلمات، نوع بین کلمات یا همان لحن گویش، اعتماد به نفس در سخنوری و تطابق لغات مورد استفاده با شنونده می‌شوند. فن بیان یک مهارت ارتباطی است که به فرد آموزش می‌دهد چگونه صدا، لحن و کلمات مناسبی در موقعیات مختلف داشته باشد تا بتواند بر شنونده بیشتر تأثیر بگذارد. در ادامه به شناخت و راهنمایی برای تقویت این مهارت مؤثر خواهیم پرداخت.

 

فن بیان چگونه به ما کمک می کند؟

برای پاسخ به این سؤال در ابتدا باید بدانید که فن بیان چیست و بعد نوبت آن می‌رسد که بدانیم چرا باید آن را تقویت کنیم. فن بیان به بیان ساده یعنی تکنیکی که به ما کمک می‌کند به بهترین نحو، آنچه قصد داشته‌ایم بیان کنیم را به دیگران بگوییم. قطعاً همهٔ ما در موقعیتی حضور داشته‌ایم که سخنانمان بد برداشت شده یا خودمان سخنان دیگران را اشتباه فهمیده‌ایم. یکی از دلایل مهمی که این مشکل را ایجاد می‌کند، نداشتن فن بیان مناسب است. زمانی که شما این قابلیتتان را تقویت کرده باشید، توان این را دارید که آنچه در ذهنتان می‌گذرد را با توجه به فهم و سطح شخص مقابلتان بیان کنید. بنابر این کمک فن بیان به کسانی که نمی‌خواهند سخنرانی کنند یا به اقناع عمومی بپردازند، آن است که در ارتباط با دیگران دچار مشکلات بیانی و مفهومی نمی‌شوند.

راهکار های تقویت فن بیان

راهکارهای تقویت فن بیان

مهم‌ترین راه تقویت فن بیان، یادگیری اصولی آن است. وقتی شما متوجه شوید که چرا و با چه قوانینی باید با آدم‌ها صحبت کنید که مؤثر باشد، فن بیانتان به صورت ریشه‌ای و اصولی تقویت شده است. با این حال مواردی نیز وجود دارند که می‌توانند پیش‌زمینهٔ خوبی برای شما بسازند. در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهد شد.

·         با اعتماد به نفس صحبت کنید. اگر در سخن گفتن به طرف مقابل بفهمانید که از اعتماد به نفس خوبی برخوردار نیستید، میزان اعتماد او نیز به سخنان شما پایین می‌آید.

·         به آنچه در مورد آن صحبت می‌کنید باور داشته باشید. نباید فراموش شود که دلیل سخن گفتن آن است که چیزی را به دیگری بفهمانیم یا قانعش نماییم. اگر شما با مفهومی که بیان می‌کنید ارتباط برقرار نمی‌کنید یا قبولش ندارید، طبیعتاً انتظار نمی‌رود که دیگران به آن توجه نشان دهند.

·         به نحوه و فرم ایستادنتان هنگام صحبت کردن دقت کنید. ممکن است از لفظ فن بیان این برداشت را داشته باشید که همه‌ چیز در کلام خلاصه می‌شود. اما باید بدانید علاوه بر آن، مهم است که شما به چه نحوی نشسته یا ایستاده باشید. اگر می‌خواهید تأثیرگذار باشید، باید قدرت در وجودتان دیده شود اما نه به صورت اغراق‌آمیز.

·         قدرت صدا و لحنتان را مورد توجه قرار دهید. به اعتقاد بسیاری از روانشناسان، صدای بسیار آرام و زیر نشان از اعتماد به نفس پایین گوینده را دارد. هم‌چنین صدا نباید آن‌قدر بلند باشد که شنونده توجهش بیشتر از سخنانتان جلب صدای بلندتان بشود. 

تقویت فن بیان برای چه کسانی مفید است؟

در تفکر عمومی ممکن است این تفکر وجود داشته باشد که فن بیان تنها برای کسانی است که می‌خواهند سخنرانی کنند یا در جایگاه مدیر و مسئول بلند مرتبه‌ای قرار دارند. اما باید بیان شود که این مهارت نه تنها نیاز آن دسته از افراد جامعه است، بلکه برای افرادی که در روابط شخصی نیز نیاز دارند که موفق‌تر باشند بسیار ضروری است. در حقیقت وقتی که فردی احساس می‌کند در رابطه‌های دوستانه، عاشقانه و حتی در روابطش با همکارها و برخوردهای تصادفی نمی‌داند چطور و از چه موضوعاتی باید صحبت کند و راه حلش چیست، باید سراغ تقویت فن بیانش برود. در آموزش فن بیان به نکاتی توجه می‌شود که ممکن است خیلی از انسان‌ها از میزان اهمیتش در روابط ناآگاه باشند. موارد ساده‌ای که با رعایت کردنش می‌توان تبدیل به شخصیتی جذاب، دوست‌داشتنی و در عین حال قدرتمند در نظر خود و دیگران شد.

سخن پایانی

سخن پایانی

همان‌طور که بیان شد فن بیان یکی از نیازهای همه افراد یک جامعه انسانی است. فن بیان کمک می‌کند که روابط در سالم‌ترین حالت خود پیش بروند. در محیطی که تمام افراد بدانند چطور باید سخن بگویند و چطور منظورشان را انتقال دهند، میزان سوء‌تفاهم‌ها و مشکلات این چنینی بسیار کاهش خواهد یافت. دلیل این بهبود اوضاع آن است که تمام افراد آگاهند با چه کسی، با چه لحنی و چه کلماتی صحبت کنند. هم‌چنین به این نکته نیز اشاره شد که اصلی‌ترین راه تقویت هر مهارتی از جمله فن بیان، آموزش درست و اصولی است. مریم مبارکی کسی است که شما را در این راه همراهی می‌کند و راهنمای شما در تبدیل شدنتان به شخصی که زیر و بم بیان صحیح را می‌داند، خواهد بود. دوره‌های ایشان مطابق با دانش و قواعد علمی است.

منبع : maryammobaraki.com

ایندکسر