شوک واقعی دیوانگی GameStop این بود که این اتفاق زودتر رخ ندادخرده فروش بازی های ویدیویی GameStop در حالی که کاربران Reddit برای خرید و خرید هوشمندانه از قوانین بازی استفاده می کردند ، پرش کرد ، که در غیر این صورت تعدادی از صندوق های سرمایه گذاری بسیار غنی می شود. پس از آنکه شرکت های کارگزاری آنلاین گام آخر را برای مقابله با معاملات برای جلوگیری از نوسانات برانگیختند ، اعتراض ها ، دادخواست و جلسات دادرسی در کنگره را به شدت کاهش دادند.
در تمام این مدت ، تحلیل گران مالی کابل گیج و سخت تلاش کردند تا توضیح دهند که چگونه یک گروه بی شکل از کاربران رسانه های اجتماعی می توانند بازارها را به عنوان بخشی از یک شوخی بزرگ که بقیه وال استریت از آن به کلی منتفی است ، بلند کنند.
آرتور لویت جونیور ، رئیس سابق کمیسیون بورس و اوراق بهادار ، در بیانیه ای گفت: “ما دیده ایم که چگونه می توان رسانه های اجتماعی را دستکاری کرد تا اشتباهات در دموکراسی ما را آشکار کند.” “آیا مطمئن هستیم که در بازارهای مالی ما نیز چنین اتفاقی نمی افتد؟ وقت آن است که بفهمیم.”

این مفهوم که رسانه های اجتماعی بازارها را بی ثبات کرده اند و حتی ممکن است یک وضعیت اضطراری باشد ، نشان می دهد که این یک نقطه عطف برای صنعت مالی است. اما به سختی باید تعجب آور باشد. کل نمایش دقیقاً همان پویایی را نشان می دهد که سالها سیاست ، رسانه ها و سایر بخشها را متزلزل کرده است.

تنها تعجب این است که این اتفاق زودتر نیفتاد.

فقط یک هفته دیگر در اینترنت

آنچه داستان GameStop را بسیار جذاب می کند تنها بازگشت باورنکردنی شرکتی نیست که احتمالاً اشتراکات آن با Blockbuster یا Radio Shack بیشتر از آمازون یا Facebook باشد. داستان اصلی این است که گروهی از سرمایه گذاران خرده فروشی به ظاهر عادی با استفاده از قدرت اینترنت تحقیر سرمایه گذاران صندوق های حفاظتی را که عمدا و بسیار زیاد علیه GameStop شرط بندی کردند ، تحقیر کردند.
با پشتیبانی Reddit r / wallstreetbets forum – شعار آن “مانند 4chan یک بیماری را در ترمینال بلومبرگ کشف کرده است” – انباشت عظیم سهام GameStop برای سرمایه گذاران حرفه ای که فکر می کردند در صورت ادامه سهام GameStop می توانند درآمد زیادی کسب کنند ، یک فاجعه است. فرو رفتن. وقتی عکس این اتفاق افتاد ، آنها با ضرر عظیم مجبور به عقب نشینی شدند.
این است نه برای اولین بار ما شاهد به اصطلاح “فشار کوتاه” هستیم. با این حال ، این ممکن است اولین فشار کوتاه باشد که توسط گروهی از شرکای رسانه های اجتماعی که به طور متصل به یکدیگر ارتباط برقرار نمی کنند ، کار می کند
کل شرایط یک نفس انقلابی می آورد. و سرخوشی در Reddit قابل لمس است. “تا کهکشان بعدی ، رفقا” عنوان پستی را در r / wallstreetbets یا WSB خوانده و به دنبال آن کمتر از هشت شکلک موشکی به نماد افزایش شهاب سنگی GME دلار می رسد. اعضای جدید به سرور Discord r / wallstreetbets حمله می کنند ، جایی که صدها نفر در آن حضور دارند آنها بلافاصله صحبت می کردند در همان کانال صوتی. ایلان ماسک حتی پیوست گروه کر جشن و موشک را فرستاد

اساساً آنچه در Reddit رخ می دهد از ویژگی های اینترنت است ، نه یک اشتباه. برای دهه ها ، پیشگامان اولیه اینترنت انجیل خاصی را منتشر کردند: توانایی برقراری ارتباط فوری با بسیاری از مردم در سراسر جهان ، برای تساوی شرایط بازی. سلسله مراتب را تراز می کند. تمرکززدایی و دموکراتیک سازی می کند. جوامع را می سازد و قدرت مردم را بازیابی می کند.

این داستان جامع از بسیاری جهات مثبت و غالباً عواقب واقعی در پی داشت. از زمان ظهور ویکی پدیا ، یک مخزن گسترده و گسترده دانش انسانی ؛ چالش معروف انجمن چالش سطل یخ ALS ، یک احساس رسانه های اجتماعی که بودجه تحقیقاتی سالانه گروه را برای این بیماری تقریباً سه برابر کرد. به تصاویر ویروسی ناشی از اعتراضات دموکراسی خواهی در تونس ، مصر ، هنگ کنگ و جاهای دیگر. اینترنت به عنوان یک فن آوری تحول پذیر که میلیون ها نفر را توانمند می کند ، مشاغل کوچک را قادر می سازد و ارزش آزادی بیان را گسترش می دهد ، به طور گسترده ای ستوده شده است.

این داستان اینترنت است که شرکت های رسانه های اجتماعی به شدت می خواهند شما باور کنید که هنوز وجود دارد. و از بعضی جهات ، ممکن است باشد.

حتما بخوانید:
قیمت نفت به پایین ترین سطح در 7 ماه گذشته رسید

با این حال ، اخیراً ، جامعه به طور فزاینده ای آگاه شده است که گروه هایی از مردم نیز می توانند از همین توانایی به عنوان نیرویی برای شر استفاده کنند. نظریه پردازان توطئه ممکن است با سو abuse استفاده از رسانه های اجتماعی اطلاعات غلطی را که تهدید به بی ثباتی در دموکراسی ها است یا پاسخگویی به بیماری همه گیر را محدود می کند ، گسترش دهند. افراط گرایان خشن می توانند از اینترنت برای سازماندهی شورش های مرگبار و غیرقانونی استفاده کنند. گروه های هکر می توانند با استفاده از باج افزار کل محله های مدارس ، شبکه های بیمارستان ها و سازمان های دولتی را گروگان بگیرند و میلیون ها دلار خسارت در دنیای واقعی وارد کنند.

موضوع اصلی در اینجا نه تنها توانایی افراد در سازماندهی در سیستم عامل های آنلاین است. توانایی آنها در تبدیل این فعالیت به نتایج آفلاین است. اما حتی این توصیف خطر تاریک بودن واقعیت را به خطر می اندازد: برای کسانی که بومی اینترنت می شوند ، تفاوتی بین آنلاین و آفلاین وجود ندارد. اینترنت برای آنها یک زندگی واقعی بوده و بوده است.

از بسیاری جهات ، Reddit ، که مدتها به عنوان “صفحه اول اینترنت” شناخته می شد ، عالم کوچک خود است که این پویایی را منعکس می کند. این یک اکوسیستم گسترده و خودگردان است که در آن می توان فیلم های حیوانات زیبا ، تجسم های علم داده و مصاحبه های کاربران با افراد مشهور ، حداقل برای مدتی ، با جوامع تند گفتار نفرت انگیز و نیهیلیستی و افراد مشهور برهنه وجود دارد. کاوش در Reddit به معنای کاوش در طیف وسیعی از تجربیات انسانی است. پس تعجبی ندارد که یک جامعه چند میلیونی که به شوخی “منحط” توصیف می شود ، ممکن است روزی از خواب بیدار شود و تصمیم بگیرد که یک روز صندوق پرچین را با هم خراب کنیم – اگر دلیل دیگری غیر از این نیست که تماشای سقوط این افراد سرگرم کننده و راضی کننده است که به معنای واقعی کلمه به شکست دیگران اعتماد می کنند. حتی بهتر از این که شما را همزمان به یک میلیونر تبدیل کند.

ترس از عواقب ناخواسته

خیلی زود است که بگوییم حماسه ای که با GameStop پخش می شود به عنوان نمونه ای از استفاده از اینترنت برای خیر یا شر در تاریخ ثبت می شود. اما این نمونه بارز دیگری از قدرت رسانه های اجتماعی در اخلال در نهادهای مستقر است.

حتما بخوانید:
تسلا مرز سود 1 میلیارد دلاری را می شکند

به نظر می رسد ریشه برخی از اقدامات معکوس – به ویژه در میان انواع وال استریت – نشانه ای از ترس باشد. این بار این طرح GameStop را آغاز کرد ، اما آنچه به عنوان یک شوخی در اینترنت آغاز شد ، می تواند دفعه بعدی مسلح شود تا شرکت های دیگری را که ممکن است از اهمیت بیشتری برخوردار باشند ، انتخاب یا بارگیری کند. این گروه قبلاً سهام دیگری را نیز پذیرفته است که صندوق های تامینی و سایر سهام در مقابل آنها تعهد کرده اند. اگر گروهی از کاربران اینترنت تصادفی در یک روز میلیون ها ضرر به سرمایه گذاران نهادی وارد کنند ، چه کاری نمی توانند انجام دهند؟

طرفداران WSB – بسیاری از آنها برای بازاریابی معاملات خود از برنامه Robinhood با نام مناسب استفاده می كردند – گفتند كه این شیرین کاری به سادگی تعصبات ساختاری را در بازارهای مالی نشان داده است كه به نفع سرمایه گذاران قدرتمند وال استریت به هزینه سرمایه گذاران خیابان اصلی است.

در یکی از این موارد آمده است: “اوه نه ، افراد اشتباه در بورس سهام دستکاری می کنند” توییت ویروسی و کنایه آمیز. پوستر WSB دیگر این را صریحتر گفته است. کاربر emogalxp نوشت: “این یک جنگ طبقاتی است.” “به هم بچسبید و ما می توانیم یکی از آنها را ذخیره کنیم در حالی که با پرچین افراد ثروتمند سر و کار داریم. تعداد ما بیشتر از افراد ثروتمند است. سرمایه گذاری کنید و با هم نگه دارید. [19 rocket emojis]”

واقعیت البته این است که کاربران اینترنت همیشه این قدرت را داشته اند. اما او اخیراً در امور مالی آموزش دیده است. این واقعیت که افراد قدرتمند اکنون فقط به خود می آیند به سادگی نشان دهنده میزان کم توجهی است که آنها به آنها پرداخته اند.

الکسیس اوهانیان ، بنیانگذار Reddit این هفته در یک ویدیوی اینستاگرامی گفت: “من فکر می کنم این یک نمونه واقعی از مواردی است که ما در حال حاضر با نحوه توقف رسانه ها مشاهده می کنیم.” “همه این موسسات بزرگ ، طی 10 سال گذشته با افزایش رسانه های اجتماعی ، ساکت و گاه به شدت مورد چالش قرار گرفته اند.”

جنون این نیست که مردم چگونه از اینترنت برای تکان دادن مسائل استفاده می کنند. آنچه دیوانه است ، این است که چرا ما همچنان تعجب می کنیم که اینترنت آنچه را که برای آن ایجاد شده است انجام می دهد.
منبع: pezeshk-khabar.ir