«سهم پزشکان» 60 میلیون تومان افزایش یافت/ سهم پرستاران، مستمری بگیران و سایر حقوق بگیران چقدر است؟


پایگاه خبری تحلیلی منتخب (Entekhab.ir):

ایلانا: مشکل در لابی قدرتمند پزشکان و حمایت قاطع رهبری وزارت بهداشت و کمیسیون بهداشت مجلس است. دوبرابر شدن سقف کارایی از نامه رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به رئیس جمهور برمی آید.

کار بسیار ساده و بی سر و صدا انجام شد. ظاهر قضیه فقط دو خط خبر است. رسانه های گروهی در پنجم مردادماه در بخشی از گزارش نهایی جلسه هیات دولت نوشتند: «هیات وزیران با اجرای مصوبه شورای حقوق و دستمزد مبنی بر تغییر سقف حقوق پزشکان، محدود کردن حقوق دریافتی پزشکان شاغل. در مناطق برخوردار در سال 1401 و تنها برای یک سال مبلغ 1200 میلیون ریال تعیین کرد.

این مصوبه دارای یک الحاقیه نیز می باشد: «همچنین بر اساس این مصوبه در موارد خاص و ضروری برای پزشکان معینی که خدمات عالی ارائه می دهند، سقف مذکور با نظر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قابل افزایش است. وزارت مذکور لیست این افراد را به دستگاه های مدیریتی و استخدامی کشور ارسال کند. در واقع با این اضافه شدن دست وزارت بهداشت برای افزایش حقوق حتی بالاتر از سقف تعیین شده باز ماند، پزشکان می توانند حتی بیش از 120 میلیون تومان در ماه درآمد داشته باشند.

البته به این عذرخواهی سخاوتمندانه باید «رفع سقف اثربخشی پزشکان در مناطق مرده» را نیز اضافه کرد. دولت چند ماه قبل از مرداد ماه اعلام کرد: به منظور ایجاد انگیزه برای ارائه خدمات در مناطق کم برخوردار و کمتر توسعه یافته (شهرک های الف و ب)، سقفی برای ظرفیت پزشکان این مناطق در نظر گرفته نمی شود.

چراغ خاموش درآمد میلیاردی بازتولید می شود!

با چنین حسابی، پزشکی که به یک منطقه فقیرنشین مانند شهر کوچکی مانند سرزاب در سیستان و بلوچستان سفر می کند، می تواند حتی از جیب افراد فقیری که به سختی غذای کافی را دارند، درآمد بی حد و حصر داشته باشد. فلسفه افزایش سقف پزشکان مناطق فقیرنشین وزارت بهداشت و مدعیان پزشکان در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، «انگیزه پزشکان برای کار در مناطق فقیرنشین» نامیده می شود. یعنی پزشکی که قسم خورده که پزشک شود و باید به مردم خدمت کند، حتی اگر چند صد میلیون تومان هزینه داشته باشد! اگر کمکی نکند انگیزه ای برای رفتن به کردستان یا سیستان و بلوچستان و درمان مردم ندارد. به گفته محمد شریفی مقدم (دبیر کل خانه سالمندان) «قبل از تعیین سقف پرداختی پزشکان در دهه 90، صورتحساب پزشکی در سرزاب سیستان و بلوچستان منتشر شد که 600 میلیون تومان به عنوان پرداختی به همان منطقه دریافت شد. جایی که بچه ها هستند کفشی برای رفتن به مدرسه ندارند و کتاب های درسی را با خودکارهای نایلونی حمل می کنند و حالا چند سال بعد به لطف لابی های قدرتمندشان می خواهند همین شرایط را تکرار کنند اما خیلی آرام و بدون خاموش شدن چراغ ها!

افزایش 100 درصدی پرداخت 60 میلیون تومانی پزشکان در سراسر کشور با احتساب پایتخت و پیش از آن نیز برداشته شدن سقف پرداختی پزشکان مناطق فقیر واقعا بی سر و صدا و بی سر و صدا اتفاق افتاد. مقایسه کنید با تصویب مصوبات شورای عالی کار برای مستمری بگیران بعد از پنج ماه کامل و همه هیاهویی که پیرامون اجرای قانون حداقلی ایجاد شده است. دولت و فرادستان بارها در رسانه ها اعلام کرده اند که «برای بهبود معیشت بازنشستگان تلاش می کنیم» و این در حالی است که با افزایش 38 درصدی، هر مستمری بگیر حداکثر یک دو میلیون یا شاید سه میلیون تومان دریافت می کند. یک کارمند پس از سی سال زندگی و ایستادن در پای خطوط تولید تکمیل شده; اما 60 میلیون تومان به درآمد پزشکان در سراسر کشور اضافه شد و صدایی از جایی درنیامد، چراغ کاملا خاموش شد!

جایی که منابع مناسب است!

چرا وقتی تورم از 100 درصد می گذرد، اصرار به بازگرداندن حداقل دستمزد کارگران زیر هفت میلیون تومان دارید در حالی که ماه هاست حق مسکن 650 هزار تومانی اجرا نمی شود؟ اجرا می شود، سقف تعرفه پرستار فقط 3 میلیون تومان است. چرا برای یکسان سازی و افزایش حقوق بازنشستگان به بوق زدن ادامه می دهند اما هیچ اتفاق مشخصی نمی افتد؟

حتما بخوانید:
بسته بندی اصولی

پاسخ همه این دلایل نامشخص است، اما یک چیز روشن است، شریفی مقام می‌گوید: «ویژگی نئولیبرالیسم و ​​تمرکز سیاست بر بهبود موقعیت ثروتمندان این است. اگر بخواهند مزایای خواص و طالع بینی را افزایش دهند، با یک نامه ساده و تایید آنی، کار تمام می شود، مثل این افزایش 60 میلیون تومانی برای پزشکان; اما برای ده پایینی باید ماه ها اعتراض کنند، سازمان ها مطالبه کنند و پس از جلسات و خونریزی های فراوان، به افزایش ناچیز و ناچیز و کمتر از قانون بسنده کنند. ببینید حقوق بازنشستگان چقدر افزایش پیدا کرد، چقدر اعتراض کردند، چند جلسه برگزار شد، بالاخره با این تورم بیش از 100 درصدی، 38 درصد حقوقشان را افزایش دادند یا در مورد پرستاران بعد از 15 سال مطالبات. ، از ابتدای امسال مدام در رسانه ها تبلیغ کردند، حقوق و حقوق پرستاران را ترمیم کردند و تعرفه گذاری کردند، حالا سازمان نظام پرستاری می گوید سقف حقوق تعرفه فقط 3 میلیون تومان است!

وقتی قرار است برای پرستاران تعرفه وضع شود، می گویند منابع نیست، وقتی ماده 96 قانون تامین اجتماعی را برای مستمری بگیران مطرح می کنیم، می گویند باید صندوق های پس انداز را به ریال منتقل کنیم، اما ریال نداریم. اما برای کمک نامحدود پزشکان در مناطق فقیر باید نقدینگی، نقدینگی و پولی از جیب مردم فقیر همان مناطق پرداخت شود. مردم عادی باید 120 میلیون تومان برای پزشکان در سراسر کشور از جمله در تهران بپردازند!

در هر صورت افزایش دو برابری سقف حقوق پزشکان باعث بی اثر شدن تلاش مدعیان عدالت پزشکی شد که پس از اجرای طرح تحول پزشکی منجر به افزایش سقف حقوق پزشکان شد. باز هم از همه مهمتر، پزشکانی که معمولاً طالع بین هستند، در حال تبدیل شدن به طالع بین هستند!

تاریخچه سوال:

دوباره توقف کامل

محمد شریفی مقام در رابطه با سابقه این موضوع می گوید: «قبل از طرح تحول نظام سلامت در سال 1392 سقفی برای کارایی پزشک وجود نداشت. در اجرای طرح تحول نظام سلامت، تعرفه پزشکان دو برابر شد و نرخ تعرفه آنها 300 درصد افزایش یافت. آن زمان حقوق پزشکان به میلیاردها می رسید. در آن زمان از طرف خانه سالمندان پیگیری های زیادی انجام دادیم، موضوع حساس شد، حسابرسی و سازمان بازرسی آمدند و در نهایت با تلاش فراوان سقف 60 میلیون تعیین شد. در عین حال ما خواسته های زیادی داشتیم وگرنه نمی خواستند سقف بگذارند. از آن سال تا هفت هشت ماه پیش این موضوع کنار گذاشته شد تا اینکه وزارت بهداشت دستورالعمل رفع محدودیت پزشکان را تهیه کرد. دولت موافقت نکرد اما آمدند و سقف مناطق فقیرنشین را برداشتند و حدود یک هفته پیش سقف بهره وری را در سراسر کشور بدون احتساب مناطق فقیرنشین دو برابر کردند و به 120 میلیون تومان رساندند.

وی ادامه می دهد: مشکل در لابی قدرتمند پزشکان و حمایت قاطع رهبری وزارت بهداشت و کمیسیون بهداشت مجلس است. دو برابر شدن سقف کارایی نتیجه نامه رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به رئیس جمهور است. رئیس کمیسیون بهداشت و درمان، نماینده مردم زاهدان است و به جای حمایت از خدمات درمانی و سلامت افراد محروم به ویژه در حوزه انتخابیه خود، به «کار صنفی» برای پزشکان می پردازد. این نمایندگان به جای اینکه نماینده مردم باشند، نماینده پزشکان هستند. ابتدا خواستند سقف را بردارند، اما اکنون آن را برنمی‌دارید – دو برابر!

داستان یک نامه

مجلس چه باید بکند؟

4 مردادماه سال جاری حسینعلی شهریاری (نماینده مردم زادان در مجلس و رئیس کمیسیون بهداشت و درمان شورای اسلامی) طی نامه ای از رئیس جمهور خواستار افزایش بهره وری کار پزشکان شد. در بخشی از این نامه می خوانیم: یکی از مواردی که در حال حاضر باعث ایجاد مشکلات جدی در دستیابی به اهداف عالیه حوزه سلامت و اختلال در تامین منابع کافی برای تولید خدمات سلامت می شود، عدم افزایش سقف حقوق است. برای پزشکان در فاصله سال های 1395 تا 1401 علیرغم افزایش سالانه تعرفه ها و سطح تورم، با وجود ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ سن. در سال 1401، میزان تعرفه خدمات ارائه شده (بر اساس نرخ تورم و افزایش دستمزد کارکنان و …) افزایش 86.5 درصدی….. محدودیت بهره وری پزشکان دارای شاخص های بالا (از جمله متخصصان شاغل در مناطق فقیر، یا پزشکانی که از بیمارستان های ارجاع می شوند) و پزشکانی که معلمان تمام وقت هستند جغرافیا که وظیفه ارائه خدمات پزشکی را بر عهده دارد. x خدمات همراه با آموزش دستیاران و نیروهای متخصص آینده منجر به کاهش کیفیت آموزش و تربیت نیروهای ویژه، عدم تمایل پزشکان به خدمت در بخش دولتی، ارجاع بیماران به بخش خصوصی و در نتیجه ولگردی بیماران.

حتما بخوانید:
میرسلیم: خودروسازان داخلی با واردات خودرو مشکلی ندارند/ خودرو ملی می تواند رضایت جامعه را جلب کند

خواندن این نامه نشان می دهد که چگونه علایق نجومی پزشکان با قدرت کامل در طبقات بالاتر تحقق می یابد. پزشکان تنها نیستند و از بودن در اطراف و اشتراک منافع با صاحبان قدرت سود زیادی می برند. در اصل، سیستم مدیریت «پزشک مدیریت» است. این واقعیت را می توان در تمام تصمیمات بهداشتی و درمانی و تصمیمات دستمزد مشاهده کرد. نیازهای درمانی و بهداشتی افراد فقیر در استان های کم برخوردار نادیده گرفته می شود، مطالبات مزدی خانواده ها و دهک های کم درآمد اعم از پرستاران و سایر پرسنل پزشکی نادیده گرفته می شود، تنها منافع پزشکان در هر شرایطی و در هر شرایطی نادیده گرفته می شود. راه ممکن .

در همین راستا از علی اصغر عابستانی (نماینده مردم سبزوار در مجلس) پرسیدیم که چرا مجلس شورا با بی عدالتی در نظام درمان کشور برخورد نمی کند؟ وی گفت: متأسفانه سیستم مدیریتی وزارت بهداشت تحت سلطه پزشکان است و مدیران این وزارتخانه با همکاری سازمان نظام پزشکی دائماً حقوق و مزایای پزشکان را افزایش می دهند. این زمانی است که پرستاران بیشترین کار را در نظام سلامت کشور دارند و کمترین کمک را دریافت می کنند. عدالت باید حفظ شود، تمام منافع درمان نباید به جیب پزشکان برود.

وی در پاسخ به اینکه چرا سقف ظرفیت پزشکان را دو برابر کردند، به همکاری مسئولان وزارت بهداشت با پزشکان اشاره می کند و می گوید: حتما این موضوع را به وزارت بهداشت اعلام می کنیم. فاصله ای که پزشکان و پرستاران دریافت می کنند از زمین تا آسمان است. افزایش نرخ و کارایی پزشکان نه تنها ناعادلانه است، بلکه بر خلاف منافع مردم است. هر چه دستمزد پزشک بیشتر باشد، اکثر مردم کمتر به مراقبت های پزشکی دسترسی دارند. مردم قادر به پرداخت هزینه های گزاف پزشکان به خصوص در مناطق فقیر نیستند. بنابراین برداشتن سقف پزشکان در این زون ها نادرست است.

اخرین حرف

تصور کنید پزشکی که به امید کسب درآمد چند صد میلیون تومانی به سیستان و بلوچستان یا هر منطقه فقیر کشور می رود، تکلیف پزشکی چگونه تعریف می شود، حس عدالت کجا از بین رفته است؟ یا دیگری که می خواهد با مداوای مردم در تهران 120 میلیون تومان درآمد داشته باشد. حامیان پزشکان در رده های بالا چند صد میلیون تومان را «حق مسلم پزشکان» می دانند، اما حق مسلم پرستار تحصیلکرده ای که در خط مقدم مبارزه با بیماری ها و خطرات برای نجات جان مردم می جنگد چیست، تنها ۳ میلیون تومان. افزایش تعرفه ها؟ یا حق مستمری بگیری که 30 سال در معدن کار کرده و 7-8 میلیون تومان حقوق دارد یا…؟!