دیابت باعث تسریع پیری مغز و زوال شناختی تا 26 درصد می شود

تجزیه و تحلیل داده‌های 20000 نفر از Biobank بریتانیا نشان می‌دهد که دیابت روند طبیعی پیری مغز را تسریع می‌کند و طول مدت دیابت طولانی‌تر با تخریب عصبی بالاتر همراه است.

بر اساس مطالعه‌ای که اخیراً در eLife منتشر شده است، محققان نشان داده‌اند که پیری طبیعی مغز بیماران دیابتی نوع 2 در مقایسه با افراد بدون این بیماری حدود 26 درصد تسریع می‌یابد.

دانشمندان ارتباط بین پیری طبیعی مغز و دیابت نوع 2 را بررسی کردند و دریافتند که دیابت نوع 2 الگوی تخریب عصبی مشابه پیری دارد اما سریعتر پیش می رود. این مطالعه پیامدهای مهم زیادی دارد، یکی از آنها این است که حتی پیری طبیعی مغز ممکن است با تغییرات در تنظیم قند مغز توسط انسولین مرتبط باشد.

این یافته ها همچنین حاکی از آن است که تا زمانی که دیابت نوع 2 به طور رسمی شناسایی شود، ممکن است آسیب ساختاری شدیدی به مغز وارد شود. بنابراین، توسعه روش های حساس برای شناسایی تغییرات مغزی ناشی از دیابت ضروری است.

healthline

اگرچه شواهد قابل توجهی وجود دارد که دیابت نوع 2 را با زوال شناختی مرتبط می کند، امروزه تعداد کمی از بیماران به عنوان بخشی از مراقبت های بالینی خود ارزیابی شناختی کامل را دریافت می کنند. تشخیص پیری طبیعی مغز که در میانسالی رخ می دهد و پیری مغز ناشی از دیابت یا تسریع آن ممکن است دشوار باشد. تا به امروز، هیچ مطالعه ای به طور مستقیم تغییرات عصبی افراد سالم را در طول زندگی خود با تغییراتی که توسط افراد هم سن مبتلا به دیابت مشاهده می شود، مقایسه نکرده است.

اثرات پیری بر مغز

این تصویر اثرات پیری را بر روی مغز نشان می دهد که در دیابت نوع 2 تشدید می شود. اعتبار: Lilianne Mujica-Parodi (CC BY 4.0)

حتما بخوانید:
ویلاجات: خرید و فروش زمین باغ در شمال، لواسان، دماوند، فشم، میگون و

بوتوند آنتال، نویسنده اول، دکترای تخصصی، می گوید: ارزیابی های بالینی معمول برای تشخیص دیابت معمولاً بر روی قند خون، سطح انسولین و درصد توده بدن متمرکز است. دانشجوی دپارتمان مهندسی بیومدیکال، دانشگاه استونی بروک، نیویورک، ایالات متحده. با این حال، اثرات عصبی دیابت نوع 2 ممکن است سال‌ها قبل از تشخیص با معیارهای استاندارد خود را نشان دهد، بنابراین تا زمانی که دیابت نوع 2 با آزمایش‌های مرسوم تشخیص داده شود، ممکن است بیماران آسیب‌های مغزی برگشت‌ناپذیری را متحمل شوند.

برای تعریف تأثیر دیابت بر مغز بیش از پیری طبیعی، تیم از بزرگترین مجموعه داده‌های ساختار و عملکرد مغز در طول عمر انسان استفاده کرد: داده‌های بانک زیستی بریتانیا از 20000 فرد 50 تا 80 ساله. این مجموعه داده شامل اسکن مغز و اندازه‌گیری عملکرد مغز است و داده‌ها را هم برای افراد سالم و هم برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نگهداری می‌کند. آنها از این برای تعیین اینکه کدام تغییرات مغزی و شناختی مختص دیابت است و نه صرفاً پیری، استفاده کردند و سپس این نتایج را با مقایسه آنها با متاآنالیز نزدیک به 100 مطالعه دیگر تأیید کردند.

تجزیه و تحلیل آنها نشان داد که پیری و دیابت نوع 2 هر دو باعث تغییرات در عملکردهای اجرایی مانند حافظه فعال، یادگیری و تفکر انعطاف پذیر و تغییر در سرعت پردازش مغز می شوند. با این حال، افراد مبتلا به دیابت، 13.1٪ کاهش بیشتری در عملکرد اجرایی فراتر از اثرات مربوط به سن داشتند، و سرعت پردازش آنها در مقایسه با افراد همسن بدون دیابت، 6.7٪ بیشتر کاهش یافت. متاآنالیز آنها از سایر مطالعات نیز این یافته را تأیید کرد: افراد مبتلا به دیابت نوع 2 عملکرد شناختی ثابت و قابل توجهی در مقایسه با افراد سالمی که هم سن و تحصیلات مشابهی داشتند، داشتند.

حتما بخوانید:
مرکز خرید عرقیات گیاهی مرغوب - ایران گلاب

این تیم همچنین ساختار و فعالیت مغز را بین افراد مبتلا به دیابت و بدون دیابت با استفاده از اسکن MRI مقایسه کرد. در اینجا، آنها متوجه کاهش ماده خاکستری مغز با افزایش سن شدند، بیشتر در ناحیه ای به نام مخطط شکمی – که برای عملکردهای اجرایی مغز حیاتی است. با این حال، افراد مبتلا به دیابت، کاهش شدیدتری در ماده خاکستری فراتر از اثرات معمول مربوط به سن داشتند – کاهش 6.2 درصدی بیشتر در ماده خاکستری در جسم مخطط شکمی، اما همچنین از دست دادن ماده خاکستری در مناطق دیگر در مقایسه با پیری طبیعی.

در مجموع، نتایج نشان می دهد که الگوهای تخریب عصبی مرتبط با دیابت نوع 2 به شدت با الگوهای پیری طبیعی همپوشانی دارند، اما تخریب عصبی تسریع می شود. علاوه بر این، این اثرات بر عملکرد مغز با افزایش طول مدت دیابت شدیدتر بود. در واقع، پیشرفت دیابت با تسریع 26 درصدی پیری مغز مرتبط بود.

Lilianne Mujica-Parodi، نویسنده ارشد، مدیر آزمایشگاه تشخیص عصبی محاسباتی، نتیجه گیری می کند: “یافته های ما نشان می دهد که دیابت نوع 2 و پیشرفت آن ممکن است با پیری مغز تسریع شود، به طور بالقوه به دلیل در دسترس بودن انرژی به خطر افتاده که باعث تغییرات قابل توجهی در ساختار و عملکرد مغز می شود.” ، دانشگاه استونی بروک. تا زمانی که دیابت به طور رسمی تشخیص داده شود، ممکن است این آسیب قبلاً رخ داده باشد.

score: alimentos para ajudar na ereçao masculina