جک ما تقریبا بزرگتر از چین بود. همین مسئله او را سخت کرده است


این نگرش از چرخ های آزاد بود علی بابا (مادر بزرگ) بنیانگذار مشترک شناخته شده در داخل و خارج از کشور خود. اما به نظر می رسد او همچنین امپراتوری تجارت خود – و Ma – را به شدت در معرض خطر قرار داده است.
این مشکل در اواخر ماه اکتبر پس از انتقاد ما از تنظیم کنندگان چین در کنفرانسی در شانگهای آغاز شد. در حالی که شرکت فناوری مالی گروه Ma Ant برای بزرگترین پیشنهاد اولیه آماده می شد ، او مقامات را به خفه کردن نوآوری متهم کرد و بانک های کشور را به دلیل ذهنیت پیاده فروشی مقصر دانست.

در همین حال ، ما از زمان سخنرانی در شانگهای در ملا public عام دیده نشده است ، غیبت قابل توجهی برای مردی که معمولاً مشکلی با کانون توجه ندارد و تجارتش اکنون با بزرگترین تهدید در سالهای گذشته روبرو است.

رعنا میتر ، استاد تاریخ و سیاست در ، گفت: “من فکر می کنم یک پیام کلی وجود دارد که حزب واقعاً می فرستد ، و آن این است که کارآفرینان فناوری ممکن است پر زرق و برق ترین و فرخنده ترین شخصی باشد که چین به جهانیان نشان می دهد.” معاصر چین در دانشگاه آکسفورد. “اما هیچ شخص و حتی یک شرکت بزرگتر از حزب کمونیست چین وجود ندارد.”

بسیاری از ناظران چینی می گویند ما احتمالاً پایین است دروغ می گوید زیرا مقامات پس از دریافت نکاتی مبنی بر اینکه وی خارج از گردش است ، بی رحمانه تجارت وی را تشدید می کنند.

اما وضع مجازات شدید برای چهره های برجسته چینی که با منافع حزب کمونیست درگیر می شوند نیز با پکن تفاوتی ندارد.

به عنوان مثال ، فن بینگبینگ بازیگر سوپراستار ، ناگهان در سال 2018 ناپدید شد و یک سال بعد دوباره ظاهر شد تا از رسوایی فرار مالیاتی عذرخواهی کند. و رن ژیقیانگ مغول املاک و مستغلات سال گذشته پس از انتقاد از کار رئیس جمهور شی جین پینگ در مورد بیماری همه گیر ویروس کرونا ، برای چندین ماه ناپدید شد. وی سرانجام به اتهام فساد به مدت 18 سال زندانی شد.

رقمی بزرگتر از زندگی

ما یک معلم سابق انگلیسی با سابقه فروتنانه ، مدتهاست که تجسم شکوفایی اقتصادی و حس کارآفرینی چین است. وی علی بابا را در یک امپراتوری فناوری 500 میلیارد دلاری ساخت و ثروت شخصی خود را در حدود 50 میلیارد دلار جمع کرد ، طبق شاخص میلیاردرهای بلومبرگ.

ما با رشد شرکت های خود چهره دوستانه بهبود اقتصادی چین شد. او اغلب با سران کشورها ملاقات می کرد – ما با باراک اوباما رئیس جمهور سابق ناهار خورد و با دیوید کامرون نخست وزیر سابق انگلیس سلفی گرفت – و سال گذشته حتی لوازم مورد نیاز خود را به Covid-19 در سراسر جهان اهدا کرد.

سبک ما به عنوان مدیرعامل علی بابا نیز بی شرمانه مجلل بود: او یک بار در یک کنفرانس شرکت ، کلاسیک دهه 1950 “ملودی بی زنجیر” را روی صحنه خواند ، که اغلب لباس می پوشید و در مراسم های مشهور مانند دیوید بکهام و نیکول کیدمن ظاهر می شد. .
جک ما در جشن 20 سالگی Alibaba در هانگژو ، استان ژجیانگ ، چین در سال 2019 شرکت می کند.

در یک سطح ، مقامات چینی دوست داشتند که ما نسخه قدرتمند و پر زرق و برق چین باشد ، “زیرا یکی از مواردی که حزب کمونیست چین تقریباً غیرممکن دانسته است ، ایجاد یک قدرت نرم در جهان است”.

دولت از رشد غول های فنی خود ، از جمله علی بابا ، گروه مورچه ، تشویق می کند. Tencent (TCEHY) و بایدو (شروع کنید)در حالی که رقبای بزرگ آمریکایی خود را مستثنی می کنند. همه آنها در چین برای تعاملات اجتماعی ، سرگرمی ، تجارت و سایر موارد ضروری است.
اما مقامات چین به طور فزاینده ای این نفوذ عظیم را به عنوان خطری برای ثبات سیاسی و اقتصادی این کشور می دانند. به عنوان مثال Ant Group قادر است بدون مقررات سختگیرانه اعمال شده بر بانک های تجاری ، کارمزد وام را دریافت کند.

میتر گفت: “سرکوب کارآفرینان فن آوری بزرگ بخشی از این روند گسترده تر توسط حزب برای بازیابی مجدد کنترل و بازنویسی واقعی ماجرا است که چگونه نوآوری فناوری چین فقط در شرایطی که حزب اجازه می دهد اتفاق می افتد.”

چین می خواهد ارز خود را مسلح کند.  نسخه دیجیتالی می تواند کمک کند
در ماه های اخیر اقدامات دولت برای کنترل این صنعت آشکارتر شده است. به عنوان مثال ، حزب کمونیست در سپتامبر مجموعه ای از رهنمودهای غیرمعمول و صریح را منتشر کرد ، و از اعضای خود خواست “تاجران خصوصی را برای ساخت سلاح های خود آموزش دهند. [Xi’s] ایدئولوژی سوسیالیسم “.
و او ماه گذشته در یک کنفرانس اقتصادی با اشاره به سرکوب فنی ، از کشور خواست که اقدامات ضد انحصاری خود را علیه سیستم عامل های آنلاین افزایش دهد و از “گسترش بی نظم” سرمایه جلوگیری کند.
در هفته های گذشته ، این سفت کردن پیچ ها صورت گرفته است. علاوه بر الزامات نظارتی برای گروه Ant و تحقیقات Alibaba ، مقامات به سایر نمایندگان فنی هشدار دادند که انحصار ایجاد نکنند و از داده های کاربر برای سودآوری سو profit استفاده نکنند.

آخرین در نوع خود

ما ، عضو حزب کمونیست ، از چشم دور مانده است. صفحات وی در شبکه های اجتماعی از ماه اکتبر غیرفعال بوده و حتی فینال نمایش استعدادیابی کارآفرینی آفریقایی را که ایجاد کرد از دست داد. (علی بابا گفت که او به دلیل “درگیری برنامه ریزی” این رویداد را از دست داده است.)
در حالی که پکن در جریمه یا حتی زندانی کردن مدیران انتقاد از دولت دریغ نمی کرد ، رن ، مغول املاک و مستغلات ، که سال گذشته زندانی شد ، گفت که او مقاله ای نوشت که تصویر او را از صنعت فن آوری “دلقک” تشنه قدرت نشان دهد. و ناظران دولتی می گویند ما حداقل می تواند داوطلبانه از کانون توجهات دور بماند.

دانکن کلارک ، نویسنده کتاب “علی بابا: خانه ای که جک ما ساخت” و بنیانگذار شرکت مشاور سرمایه گذاری BDA China ، گفت که دولت چین می خواهد داستان او درباره گروه IP مورچه بر گفتگوی عمومی مسلط شود. وی افزود كه این شركت احتمالاً می داند كه به داشتن “تنوع نظر” در مورد این موضوع كمك نخواهد كرد.

سالی که دنیا منتظر بهتر شدن Big Tech شد

کلارک گفت: “اما مطمئناً قابل توجه است … سکوت تا حدودی کر کننده است.”

حتما بخوانید:
بهترین راهنمای استفاده از چای ساز

آنجلا ژانگ ، دانشیار دانشگاه هنگ کنگ که در زمینه اجرای قانون چین تحصیل کرده است ، گفت: “او سیگنالی دریافت کرد که من زیاد صحبت می کنم ، و من را به دردسر انداخت ، بنابراین مجبورم ساکت شوم.”

از دست دادن “قدرت نرم”

یک چیز واضح به نظر می رسد: از آنجا که حزب کمونیست چین بر تیتان های فناوری این کشور فشار می آورد ، بعید به نظر می رسد که صنعت چهره دیگری مانند ما را ببیند. دانیل ژانگ ، مدیرعامل علی بابا ، که در سال 2019 جانشین ما به عنوان رئیس شد ، در ماه نوامبر به لحن آشتی آمیز با مقررات رسید و تلاش دولت برای تشدید محدودیت های شرکت های اینترنتی را “به موقع و ضروری” توصیف کرد.
میتر گفت ، با این حال ، از دست دادن این نوع رای عواقبی برای پکن خواهد داشت. بسیاری از کشورها ، به ویژه در غرب ، پیش از این چین و تجارت آن را تهدیدهای موجود می دانند که قابل تحریم و کنترل شدید است – تنش های ناشی از ترس از کار همه شرکت های چینی به دستورات حزب کمونیست. انتقاد همزمان رهبران فنی کشور می تواند اعمال نفوذ در خارج از کشور را دشوارتر کند.

میتر گفت: “توانایی شخصیتی مانند جك ما در صحبت كردن سخت تر ، و من فكر می كنم كه در واقع یك مشكل اضافی برای میل چین به تولید قدرت نرم ایجاد خواهد كرد.” “هیچ کس واقعاً از هر کشوری در دنیا جدی نمی گیرد ، فقط خط دولت را بیرون می کشد.”

حتما بخوانید:
سیلیکون ولی ممکن است بعد از همه گیری بسیار متفاوت به نظر برسد


منبع: pezeshk-khabar.ir