اسپیس ایکس برای اولین بار نمونه اولیه موشک مریخ را فرود آورد


این وسیله نقلیه به نام SN15 بود پنجمین نمونه اولیه موشک اسپیس ایکس برای اقدام به چنین فرود و اولین نفری که این موفقیت را انجام داد. ایلون ماسک ، مدیر عامل SpaceX ، فرود موفقیت آمیز را در توییتر تأیید کرد:

این امر پس از آن صورت می گیرد که چهار نمونه اولیه قبلی پس از طی چند مایل در هوا ، با تمام ماموریت های قبلی که به انفجار ختم شده بودند ، با خیال راحت به زمین نشستند.

SN15 همان تکرار اولیه Starship است ، وسیله نقلیه ای که ماسک تصور می کند روزی اولین انسان ها را به مریخ منتقل کند.

طبق گفته اسپیس ایکس ، این خودرو نسبت به نمونه های قبلی خود پیشرفت های زیادی داشته است. این موارد شامل ارتقا hardware سیستم های سخت افزاری ، ارتباطی و ناوبری ، نرم افزار و موتورهای عظیم آن است که موتورهای Raptor نامیده می شوند.

200000 دلار سیستم عامل جریان و میلیون ها بازدید: در داخل صنعت کلبه در اطراف SpaceX ظاهر می شود
ماسک برای اولین بار روش فرود برنامه ریزی شده استارشیپ را هنگام یک رویداد رسانه ای در سپتامبر 2019 توضیح داد. وی این روش را به عنوان یک مانور منحصر به فرد توصیف کرد که در آن موشک با شکم به سمت زمین و در حالی که چهار باله آن کمی تغییر می کند ، به هوا فرو می رود تا ثابت بماند. این مانوری است که ماسک گفت: هدف آن تقلید از چگونگی سقوط یک چترباز در هوا است ، نه فرود عمودی به زمین که راکت های Falcon 9 اسپیس ایکس هنگام ورود به زمین از آن استفاده می کنند.

بهبود مانور فلاپ شکم برای “تهیه یک سیستم حمل و نقل کاملاً قابل استفاده که برای حمل هم خدمه و هم بار در پروازهای بین سیاره ای طولانی مدت و کمک به بازگشت بشریت به ماه و سفر به مریخ و فراتر از آن” وب سایت شرکت ضروری است. .

نبرد میلیاردرها: جف بزوس & # 39؛  شرکت موشکی به آخرین قرارداد ناسا برای SpaceX اعتراض کرد

آخرین نمونه اولیه ، SN11 که هنگام پرواز منفجر شد ، هنگام باریدن ترکش در ساحل مجاور و تهدید تجهیزات ویدئویی مجاور ، که توسط YouTube ساخته شده بود و سعی در ضبط تصاویر پرتاب داشت. نمونه اولیه قبل از آن ، SN10 ، در ماه مارس به صورت ایستاده فرود آمد ، اما تصاویر مستقل از این رویداد نشان داد که ماشین حدود سه دقیقه بعد منفجر شد.

تمام نمونه های اولیه StarsX از StarsX تاکنون بسیار کمتر از قدرت پیش بینی ماسک در محصول نهایی بوده اند. در حالی که اکثر وسایل نقلیه آزمایشی دارای سه پازل بودند ، انتظار می رود که فضاپیمای نهایی دارای 30 پازل باشد. بخشی از فضاپیما نیز باید توسط یک تقویت کننده موشک جداگانه و عظیم به نام Super Heavy به مدار زمین پرتاب شود ، که انتظار می رود دارای تعداد بیشتری باشد بیش از 40 موتور اضافی Raptor.

SpaceX هنوز وسایل پرتاب Super Heavy را به طور عمومی آزمایش نکرده است ، هرچند ماسک اظهار امیدواری کرد که وسیله Starship طی یک سال به مدار برسد.

اسپیس ایکس همچنین قصد دارد نسخه کمی اصلاح شده خودروی ناسا را ​​برای برنامه قمری Artemis خود ارائه دهد. طبق قراردادی که اخیراً منعقد شده است ، Starship برای انتقال فضانوردان از یک ایستگاه فضایی در مدار ماه به سطح ماه در چند سال آینده استفاده خواهد شد ، این اولین باری است که انسانها پس از برنامه آپولو در اواسط قرن بیستم ناسا به ماه بازگشتند. .


منبع: pezeshk-khabar.ir

حتما بخوانید:
تجربه تدریس شیمی در دوران کرونا