آکسل اسپرینگر فیس بوک را برای جبران خسارت می گیرد


پلتفرم رسانه های اجتماعی روز دوشنبه گفت که اخبار فیس بوک در ماه مه در آلمان راه اندازی می شود. محصولی که فیس بوک (FB) آن را به عنوان “فضای ویژه ای برای روزنامه نگاری” توصیف می کند ، که برای اولین بار در ایالات متحده پیشنهاد شد و در ژانویه به انگلستان گسترش یافت.
این اقدام پس از آن صورت گرفت که فیس بوک ماه گذشته به جای پرداخت هزینه ناشران برای محتوای آنها ، به طور خلاصه مردم را از یافتن اخبار در سیستم عامل خود در استرالیا متوقف کرد ، این راه حلی موجب واکنش جهانی علیه این شرکت شد.
معنای قانون جدید استرالیا برای اخباری که در آینده می بینید

به گزارش فیس بوک ، روزنامه های هفتگی اشپیگل و دی زیت از شرکای اولیه راه اندازی اخبار فیس بوک در آلمان هستند. روزنامه های روزانه مانند هندلزبلات و Frankfurter Allgemeine Zeitung نیز ثبت نام کردند.

اما اکسل اسپرینگر ، روزنامه ملی Die Welt و پرفروش ترین روزنامه Bild ، گفت که به دلیل شرایط مالی ارائه شده ، در اخبار فیس بوک سهیم نخواهد بود. این ناشر توسط شرکت سرمایه گذاری خصوصی KKR پشتیبانی می شود و صاحب مارک های دیجیتالی از جمله Business Insider است.

سخنگوی آکسل اسپرینگر گفت: “ما تلاش چندین سیستم عامل برای تبدیل شدن به خود مارک های خبری را در نظر می گیریم ، در حالی که به برخی از ناشران بابت کارمزد نامناسب برای محتوای آنها غرامت پرداخت می کنیم.”

یک نبرد جهانی

دولت استرالیا قانونی را تصویب کرده است که به برخی از رسانه ها امکان معامله با شرکت های فناوری را می دهد تا بتوانند برای انتشار اخبار تولید شده به آنها پول پرداخت شود. طبق این قانون ، طرفین در صورت عدم توافق می توانند وارد داوری شوند.

حتما بخوانید:
گوگل اندروید 12 را کاملاً از نو طراحی کرده است

اتحادیه اروپا و ایالات متحده با فشار فزاینده ناشران و منتقدان صنعت فناوری برای اتخاذ چنین اقداماتی روبرو هستند. دولت کانادا گفته است که قصد دارد قانون را در ماه های آینده معرفی کند.

قوانین جدید حق چاپ در اروپا به موتورهای جستجو و سیستم عامل های رسانه های اجتماعی نیاز دارد تا در صورت نمایش محتوای آنها ، درآمد را با ناشران تقسیم کنند. اکسل اسپرینگر روز دوشنبه گفت که قصد دارد به این قوانین اعتماد کند.

سخنگوی گفت: “ما به استفاده از حق چاپ قانونی اروپا اعتقاد داریم ، كه در آن همه ناشران می توانند با شفافیت مشاركت داشته و غرامت معقولی دریافت كنند.”


منبع: pezeshk-khabar.ir

دیدگاهتان را بنویسید