آنچه بخش خصوصی فضایی برای سال آینده در نظر گرفته است


اما پیش بینی می شود که سال 2021 برای یک صنعت پر رونق حتی بزرگتر باشد زیرا غول های حاکمی مانند SpaceX همچنان از فناوری های آینده ، از موشک های مریخ گرفته تا خدمات اینترنتی مستقر در فضا و جهانگردی بیگانگان پیروی می کنند.

در اینجا نگاهی به آنچه بخش خصوصی فضای سال آینده در نظر دارد ، است.

اسپیس ایکس وقتی فضاپیمای Crew Dragon اثبات کرد که می تواند فضانوردانی را از ناسا به ایستگاه فضایی بین المللی بفرستد ، تاریخ را رقم زد و این برای اولین بار در تاریخ 18 ساله SpaceX برای پرتاب انسان به فضا بود. این همچنین اوج همکاری طولانی مدت با ناسا برای بازگرداندن توانایی های پرواز فضایی انسان به ایالات متحده بود.

انتظار می رود SpaceX این سفرها را به صورت عادی انجام دهد. انتظار می رود گروه دیگری از فضانوردان در بهار 2021 با کشتی Crew Dragon پرواز کنند و پرواز دیگری Crew Dragon ممکن است در پاییز سال آینده آغاز شود.

یک موشک United Launch Alliance Atlas V با یک فضاپیمای Boeing CST-100 Starliner بر روی سکوی پرتاب در Space Launch Complex 41 قبل از ماموریت آزمایش پرواز مداری در دسامبر 2019 دیده می شود.

توانایی پرواز با فضانوردان خود پس از گذشت نزدیک به یک دهه با تکیه بر فضاپیماهای روسی برای بردن فضانوردان آمریکایی به فضا ، کار بزرگی برای ناسا است. آژانس فضایی گفت اکنون می تواند تجهیزات کاملی را برای ایستگاه فضایی نگهداری کند ، که به این ترتیب امکان افزایش شدید میزان تحقیقات فضانوردان در ISS فراهم می شود.

سال آینده ، بوئینگ ممکن است وسیله نقلیه دیگری به زرادخانه کشتی های آمریکایی که شایسته انسان است ، اضافه کند. این شرکت در نظر دارد اولین پرواز خدمه اتومبیل Starliner خود را انجام دهد که تحت همان برنامه ناسا Crew Dragon اسپیس ایکس در حال توسعه است.

یک موشک اسپیس ایکس Falcon 9 با یک فضاپیمای Crew Dragon در حالی قابل مشاهده است که از تاسیسات یکپارچه سازی افقی در مجتمع پرتاب 39A خارج می شود زیرا تدارکات ماموریت Crew-1 در ماه نوامبر ادامه دارد.

هواپیمای ستاره ای بوئینگ که به نظر شبیه Crew Dragon اسپیس ایکس است ، ابتدا باید آزمایش پروازی را که یک سال پیش شرکت برای انجام آن انجام داده است ، تکرار کند. بوئینگ می گوید برای دومین تلاش به 29 مارس می رود و – اگر همه چیز خوب پیش برود – اولین پرتاب Starliner می تواند چند ماه بعد آغاز شود.

گردشگری مداری

هر دو فضاپیمای بوئینگ و اسپیس ایکس تحت معاهده توسعه ای که با ناسا امضا کرده اند متعلق به شخصی هستند ، به این معنی که هر دو شرکت قادر خواهند بود صندلی های موجود در فضاپیمای خود را به هرکسی بفروشند توانایی پرداخت حدود 50 میلیون دلار درجا را دارد.

SpaceX قبلاً با Axiom ، استارتاپی كه توسط مدیر سابق ناسا مایكل سوفردینی تاسیس شده بود و برای حمل گروهی از “فضانوردان خصوصی” ISS در Crew Dragon در نیمه دوم سال 2021 معامله ای امضا كرده است.

Axiom دو نفر از خدمه را که در پرواز خواهند بود تأیید کرده است: مایکل لوپز-آلگریا ، پیشکسوت فضانورد ناسا و شاتل فضایی که به عنوان یک شهروند خصوصی پرواز خواهد کرد و ایتان استیب ، خلبان جنگنده سابق اسرائیلی و ثروتمند یک سرمایه گذار که گفته می شود سفر خود را سرمایه گذاری کرده است.

سواری شایع در حرکات زیرزمینی

دو سرمایه گذاری میلیاردر – Virgin Galactic ریچارد برانسون و Blue Origin جف بزوس – در حال توسعه وسایل نقلیه کوچک موشکی هستند تا جویندگان هیجان ثروتمند را در سفرهای کوتاه مدت به فضای بالاتر بفرستند.

Virgin Galactic به طور غیر منتظره پرواز آزمایشی فضاپیما را قطع می کند

Virgin Galactic ، که از طریق ادغام در سال 2019 به عموم مردم تبدیل شد ، به فرودگاه فضایی جدید و لوکس خود در نیومکزیکو نقل مکان کرده و آماده می شود تا بلافاصله پس از سال آینده افتتاح شود. برانسون قصد دارد در میان اولین مسافران فضاپیمای مافوق صوت باشد که این شرکت طی دو دهه گذشته برای ساخت و آزمایش آن صرف کرده است. پرواز آزمایشی اخیر این وسیله نقلیه به دلیل مشکل موتور قطع شد ، اما Virgin Galactic هنوز امیدوار است که آزمایشات نهایی خود را طی چند ماه آینده انجام دهد.

Blue Origin ، که یک موشک کاملاً مستقل و یک کپسول ساخته شده است که به طور عمودی از سایت پرتاب بلند می شود ، همچنین می تواند سال آینده برای تجارت باز شود. این شرکت 13 بار فناوری خود را در یک مکان از راه دور در غرب تگزاس آزمایش کرده و سالها به نمایش پنجره های بزرگ و کابین فضانوردی بزرگ پرداخته است.

با این حال ، Blue Origin هنوز قیمت بلیط ها یا زمان تصمیم برای شروع فروش آنها را اعلام نکرده است.

حتما بخوانید:
Samsung Unpacked event برای معرفی "قدرتمندترین دستگاه کهکشان تاکنون"

از طرف دیگر Virgin Galactic بیش از 600 بلیط بین 200000 تا 250،000 دلار فروخته است. و این شرکت قصد دارد به زودی فروش بلیط را آغاز کند ، اگرچه مدیران هشدار داده اند که قیمت ها افزایش می یابد.

ULA به ماه می رود ، موشک مداری بزوس بلند می شود

در تجارت پرتاب موشک ، SpaceX ممکن است سال آینده با رقابت شدیدتری روبرو شود. دو شرکت – United Launch Alliance ، لاکهید مارتین-بوئینگ و Blue Origin – قصد دارند دو وسیله پرتاب عظیم جدید را معرفی کنند که از نظر قدرت و قیمت قصد دارند با موشک های Falcon اسپیس ایکس رقابت کنند.

موشک سر به فلک کشیده New Origin Blue Origin – که تقریباً 5 برابر بلندتر از موشک گردشگری فضایی این شرکت است – انتظار می رود اولین پرتاب خود را سال آینده پس از سالها پیشرفت انجام دهد.
انتظار می رود یک موشک ULA به نام Vulcan Centaur با انفجار آغاز شود: اولین مأموریت در نوع خود تحویل فرود ماه به ماه در سال آینده است. این مریخ نورد که توسط استارتاپی به نام Astrobotic ساخته شده است ، از طرف ناسا محموله های تحقیقاتی را به سطح ماه تحویل می دهد.

انتظار می رود که موشک های باورنکردنی Blue Origin ، ULA و SpaceX برای سال های آینده برای قراردادهای پر سود دولت بجنگند. به عنوان مثال ، ارتش آمریكا اخیراً SpaceX و ULA را با یك قرارداد نزدیك به یك میلیارد دلار انتخاب كرده است. Blue Origin در این دور شکست خورد ، اما انتظار می رود که برای ماموریت های آینده نیز به رقابت ادامه دهد.

موشک های کوچک

سالهاست که گروهی از شرکتهای جوان امیدوارند که موشکهای کوچکی – بخشی از اندازه موشکهای Falcon اسپیس ایکس – تولید کنند که بتوانند ماهواره های جدید را به صورت ارزان قیمت در پایگاههای منظم پرتاب کنند. به گفته کارآفرینان و سرمایه گذاران دره سیلیکون ، این می تواند فرصت های جدید تجاری را ایجاد کند.

هنگامی که موارد Covid-19 افزایش می یابد ، ویرجین اوربیت پروازهای آزمایشی را متوقف می کند

Rocket Lab تنها شرکت از جمله شرکتهایی است که در واقع تاکنون موشکی را به فضا پرتاب کرده است و در چند سال گذشته بیش از دوازده مأموریت موفق را انجام داده است.

حتما بخوانید:
Top 10 ایده با طراحی داخلی

اما 2021 می تواند سالی باشد که سرانجام بازیکنان جدید روی صحنه بروند.

Astra ، مستقر در آلامدا ، کالیفرنیا ، قبلاً دو پرتاب آزمایشی انجام داده است و قصد دارد سال آینده اولین موشک خود را به مدار زمین پرتاب کند. Relativity مستقر در لس آنجلس که در زمینه چاپ سه بعدی موشک های خود کار می کند ، اولین پرتاب خود را برای پاییز سال آینده در نظر دارد. و ممکن است Firefly مستقر در تگزاس طی چند ماه آینده موشک آلفای 95 متری خود را روی سکوی پرتاب قرار دهد.

تأمین مالی آینده

مشخص نیست که بخش تجارت واقعاً به چند موشک کوچک احتیاج دارد. اما آن کیم ، مدیر عامل مرز مرزی در بانک سیلیکون ولی ، به CNN Business گفت:

سال 2021 می تواند سالی باشد که در آن بسیاری از این شرکت ها شروع به ادغام یا از کار خارج می شوند.

کیم گفت ، اما این بدان معنا نیست که سرمایه گذاران خطرپذیر دیگر علاقه ای به حمایت از استارت آپ های متمرکز در فضا ندارند. بر اساس داده های جمع آوری شده توسط Space Capital ، واحد تحلیلی گروه سرمایه گذاری Space ، تاکنون ، سرمایه گذاران بیش از 166 میلیارد دلار در 1128 شرکت مختلف پرتاب کننده فضایی که از جنبه های اصلی صنعت درگیر هستند ، از پرتاب موشک گرفته تا خرد کردن اطلاعات جمع آوری شده از ماهواره ها ، سرمایه گذاری کرده اند. فرشتگان.

به گفته کیم ، صندوق های سرمایه گذاری خطر پذیر در سال 2021 ده ها میلیارد سرمایه بیشتر دارند.

اما سرمایه گذاران به احتمال زیاد به جای سرمایه گذاری در تجارت سخت افزاری گران و پر خطر ، در داده های بیشتر و شرکت های متمرکز بر نرم افزار سرمایه گذاری می کنند. کیم گفت ، در این مرحله ، این صنعت رهبران خود را برای سرمایه گذاران انتخاب کرده است.

SpaceX: Starship و Starlink

SpaceX ، فرزند پوستر از عصر فضای تجاری ، دارای دو پروژه مهم است که احتمالاً در سال 2021 اقدامات زیادی خواهد داشت: Starship – یک موشک عظیم الون ماسک که مدیر عامل شرکت امیدوار است مردم را در مریخ قرار دهد – و Starlink ، یک انبوه ماهواره هایی با مدار کم زمین که SpaceX قصد دارد از آنها برای انتقال اینترنت به فضا به خانه ها استفاده کند.

SpaceX در حال حاضر حدود 1000 ماهواره برای راه اندازی شبکه Starlink خود دارد و با تکمیل برنامه آزمایش بتا ، این شرکت به افزودن ماهواره های دیگر ادامه می دهد. ممکن است از اوایل سال آینده به صورت تجاری در دسترس قرار گیرد.

کشتی فضایی ، موشک مریخ ، هنوز در مراحل اولیه توسعه است. اما اسپیس ایکس توانسته است علاقه مندی بسیاری از مردم را در روند توسعه جلب کند. این شرکت چندین بدنه بزرگ موشکی استیل ساخته و آنها را روی سکوی پرتاب قرار داده تا پروازهای آزمایشی بالاتر را انجام دهد.

ماسک ، که SpaceX را برای استعمار مریخ تاسیس کرد ، قول می دهد که این عمل را تا سال 2021 ادامه دهد.


منبع: pezeshk-khabar.ir